(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 1000 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

Bentonit Kil

 20,00 50,00

Bentonit kil (Bentonite Clay). Kozmetik ve sabun üretimi için uygundur.

Origin : Italy (İtalya)

CAS No : 1302-78-9

Açıklama

Bentonit Kil Nedir?

Antik çağlardan beri hem tıbbi hem de güzellik amaçlı kullanılmaktadır. Bentonite clay adını Fort Benton bölgesinden almaktadır. Geçmişten beri kullanıldığı için bazı kültürlerde bentonit kili “şifalı kil” olarak adlandırmaktadırlar. Sadece tıbbi amaçla değil, saç ve cilt bakımı için sıklıkla tercih edilmektedir. Volkanik bir kildir. Volkan taraflarından alınan killer ilk önce güneşte kurumaya bırakılır. Kuruyan killer filtreleme işleminden geçer ve endüstride farklı amaçlarda kullanılmak üzere paketlenir. Bentonite clay,  emici bir alüminyum fillosilikat kilidir.

Bilinen en büyük kil kaynağı Fort Benton Montmorillonit  bölgesidir. Burada çok sayıda volkanik oluşumlar bulunmaktadır. Günümüzde üretimin büyük bir kısmını Fransa, İtalya ve Abd karşılamaktadır.

Bentonit kil negatif yüklü moleküllere içermektedir. Toksinler ise genellikle pozitif yüklü moleküllerden oluşmaktadır. Dolayısıyla kimyasal özelliklerinden dolayı vücutta ki toksitleri mıknatıs gibi çeker ve dışarı atılmasına yardımcı olur. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5632318/

 

Bentonit kilinin cilde faydaları şunlardır:

 

  • Yağ üretimi /sebum seviyelerinin dengeler. Dolayısıyla daha dengeli bir cilt tonuna sahip oluruz.
  • Akne cildin gözeneklerinin yağ üretmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bentonit cilt üzerindeki bakteri ve kirleri emer ve temizlemeye yardımcı olur. Bundan dolayı akne tedavisinde yardımcı olarak tercih edilmektedir.
  • Tahriş nedeniyle kızarıklığın hafifletilmesi isin kullanılmaktadır.
  • Bazı araştırmalar göstermiştir ki bentonite clay güneş koruyucularının etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.
  • Siyah noktaların temizlenmesine yardımcı olmaktadır.bu da cilt bakım ürünlerinde bentonitin tercih edilmeme sebeplerinden biridir.

 

Bentonit içerik bakımından oldukça zengin bir kildir. Kalsiyum, bakır, sodyum, potasyum, magnezyum ve demir gibi onlarca mineral içermektedir. Bu da onu diğer killerden benzersiz yapmaktadır.

Diğer bir mineral içeriğinde ki silikadır. Silika vücutta bağ dokularını iyileştirme görevinde bulunmaktadır. Bu da silikanın derimize ipeksi ve pürüzsüzlük hissi vermesi demektir. Silikanın diğer bir görevide cilmize oksijen taşımasıdır, yani bu aynı zamanda eşit renge sahip olacağız demektir.

Kıvam olarak yumuşaktır. Kokusu yoktur ve rengi gri/kremdir. Diğer killere nazaran leke tutmaz.

Kil maskesi yapımı

2 çay kaşığı Bentonit kil

1 çay kaşığı su,

1 çay kaşığı elma sirkesi.

bir damla lavanta yağı.

bir damla çay ağacı yağı,

  • Sirke ve suyu bir kapta birleştirin
  • Bentonit Kili ekleyin ve iyice birleşene kadar karıştırın
  • Esansiyel yağları ekleyin

 

Kullanım

Göz ve ağız çevresinden kaçınarak temiz cilde uygulayabilirsiniz.

5-15 dakika kurumaya bırakın daha sonar Ilık suyla durulayın ve nemlendiriciyle devam edin.

NOTLAR

Metal kaşık yada kap kullanmayın. Çünkü bentonit kilinin etkinliğini azaltabilmektedir. Tahta veya plastik kaşık kullanın.

Elma Sirkesi kısa süreli kızarıklıklara neden olabilir, bu yüzden suyla seyreltmeniz daha iyi olacaktır. Bazı insanlar doğrudan Elma Sirkesi ve Bentonit Kilini tercih edebilir, ancak emin değilseniz hassasiyeti kontrol etmek için önce bir yama testi deneyebilirsiniz. Her zaman su miktarını kendinize göre artırabilir veya azaltabilirsiniz.

 

Ek bilgi

Kaç kg

50 gr, 100 gr, 250 gr

Hoşunuza gidebilir…