(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 350 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

Bentonit Kil

 12,00 28,00

Bentonit kil (Bentonite Clay). Kozmetik ve sabun üretimi için uygundur.

Origin : Italy (İtalya)

CAS No : 1302-78-9

Temizle
Stok kodu: BENTKIL01 Kategoriler: , ,

Açıklama

Bizler Ürünü Olan Her Hikayeyi Çok Severiz Hele Ki Hikaye Bizim Topraklarımızda Yaşıyor İse… Osmanlı’nın “Yaşayan Toprak” Hikayesi: Bentonit Kil

Toprak bize ihtiyacımız olan her ürünü veren olağanüstü bir kaynaktır. Bizim evimiz, derdimize devamız, yegane mirasımızdır. İşte bu mirazlar arasında en önemli yere sahip olanlardan biri de bentonit kildir. Bentonit kil volkanik yapıda bir kil olup, Osmanlı döneminde “yaşayan toprak” olarak adlandırılmıştır. Aslında bu ad salgın hastalıkları tedavi etmek amacıyla verildiyse de, bentonit kil aynı döneminde hekimler tarafından cilt problemleri için de oldukça yoğun bir biçimde kullanılmaktaydı. Salgın hastalıkların önlenmesi ve bağışıklık kazandırılması için hasta bentonit kil ile yıkanırdı. Cilt üzerinde görülen ağır tahriş ve bazı cilt hastalıklarında da yine ilk başvurulan bentonit kil oluyordu.

Toprağımızın geçmişinden kalan bu miras bugün de pek çok alanda yaygın olarak kullanılıyor. En yaygın olduğu kullanım alanı ise kişisel bakım sektörü olarak göze çarpıyor. Gün içerisinde maruz kaldığımız kirli hava cildimizin gözeneklerinin kapanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle ciltte akne, sivilce ve benzeri sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bentonit kil arındırıcı özelliği sayesinde tabakalaşmış ölü deriyi nazikçe temizler ve cildin gözeneklerini sıkılaştırmaya çalışır. Bentonit kil ile sabun veya peeling ürünleri hazırlayabilir, doğal içerikli bir arındırıcı üretmiş olabilirsiniz.

Bentonit kil aynı zamanda lapa haline getirilerek krem halinde de kullanılabilir. Kaşıntı ve döküntü olan cilde krem şeklinde uygulandığında yine faydalı olabilmektedir. Yine saçlı deride oluşan kaşıntı ve kızarıklıklar için de bentonit kil ile saç bakım kremi yapmanız mümkündür.

Bentonit kil aynı zamanda hayvan dostlarımızın temizlik rutini için de idealdir. Onlar da bizler gibi temizlenmeye ihtiyaç duyarlar ve bu temizliğin en doğal yoldan yapılması en güzelidir. Bentonit kil ile hazırlayacağınız bir şampuan eminiz ki evcil dostunuzun da çok hoşuna gidecektir.

Özellikle git gide kalabalıklaşan şehirlerde kalabalıklarla iç içe olduğumuz her bizler de cildimiz de çok yoruluyoruz. Bu nedenle en özel anlarımızı şifa dolu doğa mucizeleri ile keyiflendirmek kendimize vereceğimiz en güzel hediye. Bir de bu sürece hayvan dostlarımızı da dahil edebilirsek ne mutlu bizlere!

Ek bilgi

Kaç kg

50 gr, 100 gr, 250 gr

Hoşunuza gidebilir…