(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 1000 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

Menengiç Yağı (Bıttım Yağı)

 35,00 500,00

Menengiç yağı (bıttım yağı) . Sabun ve kozmetik üretimi içindir.

INCI : Pistacia terebinthus Oil

Origin : Turkey (Türkiye)

CAS No : 8006-64-2

Üretim Metodu / Method of Production : Cold Press (Soğuk Pres)

Stok kodu: MEN01 Kategoriler: , ,

Açıklama

MENENGİÇ (BITTIM) YAĞI

Turpentine Oil

Geçmişten Geleceğe Güzellik Destanı…

Biz menengici büyük bir keyifle içtiğimiz dibek kahvelerinden, kullandığımız doğal “bıttım” sabunlardan bilsek de; aslında kozmetik sektöründe şampuan, losyon, krem, dudak balmı ve özellikle doğal sabun yapımlarında sıklıkla kullanılmaktadır. “Menengiç” ya da “Bıttım” aslında Gaziantep ve Siirt fıstığının aşılanmamış halidir.

Bilimsel adı “pistacia terebinthus” olarak da bilinen, meyveleri kırmızı ve pembe renkli Menengiç (Bıttım) ağacı Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde sıklıkça yetişir ve tüketilir. Yörelere göre birçok farklı ismi olan menengecin “çitlembik”, “çedene”, “çıtlık”, çitemik”, “bıttım” gibi birçok farkı ismi de bulunmaktadır.

Menengiç (Bıttım) Yağı, menengiç ya da bıttım ağaçlarından elde edilen meyvelerden elde edilir. Bu meyveler değirmenlerde ya da havanlarda dövülerek posasından ve yağından ayrılır. Soğuk pres yöntemiyle sıkılarak Menengiç (Bıttım) Yağı elde edilir. Kozmetik sektöründe doğal ürün yapımının aranan yağı Menengiç (Bıttım) Yağı’nın bir çok analiz ve işlemler sonucunda birçok faydası olduğu gözlemlenmiştir.

Özellikle saçlar için çok faydalı olan Menengiç (Bıttım) Yağı uzun süreli kullanımında beyaz saçlar için doğal bir güç verir. Menengiç (Bıttım) Yağı ile hazırlanmış doğal bir sabun, losyon, şampuan ya da krem cildi destekler, ışıl ışıl bir görüntü kazanmasını sağlar. İçeriğindeki A, C, E vitaminleri, potasyum, kalsiyum, sodyum, fosfor, magnezyum, bakır, çinko, kadmiyum, selenyum, mangan mineralleri ile cildi besler. Ciltte oluşan tahribatların giderilmesi için temizleyicidir. Omega-3, Omega-6 yağ asitleri, bitkisel protein, alfa tokoferol açısından zengin içeriğiyle vücuda birçok faydası bulunur.

İçerdiği saymakla bitmez faydalarıyla cilt dostu, güzellik ve bakımın en aranan ismi Menengiç (Bıttım) Yağı banyolarınızda, yaptığınız çok özel ürünlerinizde geçmişten geleceğe destan yazacaktır…

Ek bilgi

Kaç ml

20 ml, 50 ml, 100 ml, 250 ml, 500 ml

Hoşunuza gidebilir…