(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 1000 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

Tamanu Yağı (Organik) – Tamanu Oil Organic

 120,00 600,00

Organik Tamanu yağı (Organic Tamanu oil). Sabun ve kozmetik üretimi içindir.

Soğuk Sıkım Yöntemi İle Elde Edilmiştir.

INCI : Calophyllum Inophyllum Seed

Origin : Vietnam (Vietnam)

CAS No : 68956-68-3 / 2411-48-25-4

 

Tamanu yağı, cildinizin kollajen üretimine  ve diğer bileşenlerinin yapılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

 

Açıklama

Tamanu yağı son dönemlerde pek çok ünlü kozmetik markası tarafından kullanılan oldukça popüler bir ürün haline gelmiştir. Tamanu ağacının bugün ki anavatanı Vietnam’dır. Efsanevi adı ve hikayesi ise bundan binlerce yıl öncesinde yaşayan Pasifik yerlilerinden miras kalmıştır. Faydalarını da hikayesinden çıkarımlar yaparak görmek pek ala mümkündür.
Pasifik yerlileri tamanu ağacına “tanrının ağacı” adını takmışlardı. Ağacın meyvesinin ve meyvesini ilkel yollarla sıkarak elde ettikleri yağının her şeye gücünün yeteceğinie ve tüm hastalıklara şifa olacağına inanıyorlardı. Bu inanış yağın eklemlere sürüldüğü zaman ağrı gidermesi, kesiklerin ve cilt yaralarının tedavisinde kullanılmasından geldiği düşünülmektedir.

Tadı kestaneye benzeyen tamanu ağacının meyvesinin görüntüsü aslında cevize benzemektedir. Öncelikle yeşil olan ve yavaşça kahverengiye dönen bu cevizimsi meyvenin içerisindeki çekirdekten tamanu yağı elde edilir. Bir tamanu ağacından yaklaşım 5 litre yağ elde edilebilmektedir. Yani tamanu yağı kıt elde edilebilen oldukça değerli bir yağdır. Soğuk pres yöntemiyle elde edilen bu yağ, yeşilimsi bir renge sahiptir.

Eski dönem pasifik yerlileri tarafından yanık ve yaralanma tedavilerinde kullanılan tamanu yağı, bugün de özellikle doğal içerikli bebek bakım kremlerinde, kızarıklık ve tahriş önleyici merhemlerde kullanılmaktadır. Cildi yumuşatma etkisi kullanıldığı ilk andan itibaren hissedilebilir. Aynı zamanda uzun süreçte kullanıldığı zaman da tahriş ve mevsimse bağlı sivilcelenmelere de iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda saç bakım ürünlerinde de tercih edilen tamanu yağı, çekirdeğindeki vitaminler sayesinde saç tellerini kalınlaştırmada da faydalı olabilmektedir. Bazı araştırmalar böcek ısırıklarının neden olduğu kızarık ve şişliklerde de tamanu yağının kullanılabileceğini, ısırık izlerini çabuk geçirmede yardımcı olacağını göstermiştir.

Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Tamanu ceviz ve benzeri bir gıda olduğu için alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle yağ bileşene eklenmeden önce elin üzerine küçük bir damla uygulanması ve kızarıklık oluşturup oluşturmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Pasifik yerlilerinin mucize tamanu yağını şişelere doldurduk. Artık şişelerin kapaklarını açıp mucizelere şahit olmanın vakti geldi…

Ek bilgi

Kaç ml

20 ml, 50 ml, 100 ml, 250 ml

Hoşunuza gidebilir…