(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 350 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

İğde Esansı

 22,00 165,00

Silverberry fragrance. Sabun üretimi içindir.Sabuna renk verir.

Temizle
Stok kodu: ESANS-IGDE Kategoriler: ,

Açıklama

İĞDE ESANSI

Silverberry fragrance.

İğde çiçeği kokulu aşkların dansı…

İğde ağaçlarının gölgesinde dinlenirdik eskiden… Onların altında oyunlar oynar, piknikler yapardık. En muazzam arkadaşlıklarımızı iğde ağacının altında yaşadık. En unutulmaz aşklarımızı yine onun gölgesinde hatırlardık! Aşk mevsiminin ve çocukluğumuzun uzakta kalan kokusudur iğde kokusu… Büyülü gökyüzünde belki birer yıldız olan anneanne ve dedeyi hatırlatır bizlere. Kokusunun büyüsü ile rüyalara dalarız. Sakin, kendi halindedir iğde ağacı… Ne gelene söylenir, ne de gidene…

Gelelim İğde Esansı’nın dünden bugüne hikayesine… Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yetişebilen, şifa deposu ilkbaharda çiçeklenen iğde ağaçlarının kokusu hiç şüphesiz bizi bizden almaya yeterlidir. Mayıs ayının ortasında iğde ağacı çiçek açar… Kuraklığa dayanıklı, çok çeşitli çevre koşullarında hayatta kalabilir… Yaprakları gri görünümlü, yeşil renkte sonbahar başlarında olgunlaşır. Sarı renkte açan çiçeklerini unutmuyoruz tabi!

İğde Türkçe kökenli bir kelime olup, küçük boy yemiş anlamındaki “yiğde” kelimesinden evrilmiştir. Azotu kökünde depolayabilme özelliği sayesinde en verimsiz topraklarda bile yetişir. İğde çiçeğinin özünden yapılan İğde Esansı hoş parfüm kokusu ile günümüzde birçok doğal ürün içeriğinde kullanılmaktadır. Özellikle sabun üretiminde kokusundan dolayı çok tercih edilen esanslar arasındadır. Spa’larda, masaj salonlarında insanı rahatlatan kokusuyla kullanımı tercih edilen İğde Esans’ları, banyolarda da mis kokusuyla baş tacı olmaya devam etmektedir.

İğde içinde bol miktarda kolajen barındaran bir meyvedir. Omega 7 açısından zengindir. Bu sayede cildimizin ve saçlarımızın ihtiyacı olan kolajan miktarını karşılar. İğde Esansları kozmetik üretiminde de malzeme listelerinde mutlaka bulunur.

İğde ağacının bugünkü şeklini alışının sıra dışı bir hikayesi vardır:

“Nemrut, Hz. İbrahim’i ateşe atmaya karar verir. Büyük bir ateş yaktıracak ve İbrahim’i içine atarak diri diri yakacaktır, Nemrut’un adamları ateşin yakılabilmesi için ağaç toplamaya başlarlar. Fakat pek çok ağaç böyle uğursuz bir iş için yanmaya razı olmazlar. Ateşin büyük olması için odun toplayıcılar uzun ve muntazam ağaçları tercih ederler. O zamanlar uzun ve pürüzsüz olan iğde ağacı bu işe gönüllü olarak talip olur. Çevredeki iğde ağaçlarını hepsini keserler ve ateşe atarlar. Bir ara ateş o denli büyür ki; Hz. İbrahim’i ateşe atmak için yanına yakIaşamazlar. Derhal bir mancınık hazırlayıp İbrahim’i onun vasıtası ile ateşe atarlar. Hz.İbrahim’in düşmüş olduğu yerin güzel bir bahçe, ateşin Urfa’daki göl ve odunların da göldeki balıklar olduğu hepimiz biliriz. Fakat ya iğde ağaçları? Evet, o günden sonrasında iğde ağaçlarının ne düzgünlüğü kalmıştır ne de dikensizliği…”

İğde çiçeği kokusunun banyolarınızda, doğal sabunlarınızda, küvetlerinizde, saçlarınızda yapacağınız eşsiz ürünlerinizde olmasını isterseniz… Atölyelerinizde iğde kokusunun sizi geçmişinize, çocukluğunuzdaki danslarınıza götürmesini isterseniz… Kısacası “İğde Efsanesi” ile tanışmak isterseniz… Şimdi bu kokusu anlatılmaz, yaşanır İğde Esansı’nı stoklarınıza neden eklemeyesiniz ki?

Ek bilgi

Kaç kg

20 gr, 50 gr, 100 gr, 250 gr

Hoşunuza gidebilir…