(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 1000 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

Lavanta Esansı

 55,00 390,00

Lavanta Esansı (Lavender Fragrance). Sabun üretimi içindir.

Stok kodu: ESANS-LAV Kategoriler: ,

Açıklama

LAVANTA ESANSI

Lavender Fragrance

Mor Büyünün Efsanevi Kokusu…

Şüpheniz lavantanın hafızamızdan hiçbir zaman silinmeyen mor rengi ve kokusuna duyduğumuz aşkımız, annemizin küçükken çamaşırlarımızın arasına koyduğu o küçük, kenarları mor renkli kurdele işlemeli, süslü lavanta kokulu torbaları fark etmemizle başlar. İlk gençlik yıllarımızın okula giderken çantalarımızı süsleyen ilk kokusudur lavanta… Hafızalarımızın bir bölümünde sakladığımız o kokuyu, arkadaşımızın partisinde şeker yerine dağıttığı lavanta torbalarında canlanışıdır belki de…

“Mor büyü”dür lavantanın adı. Mor zarafetin, keten torbalardan, parfüm şişelerinden, doğal sabun kokularına uzanan izleri, edebiyattan mitolojiye geleneksel kültürden günümüze kadar uzanır. Geçmişten bugüne adı temizlik, arınma, sakinleşme, iyileşme ile birlikte anılan bu değerli koku yüzyıllardır güzellik sembolü olarak anılır.

Botanikçiler lavanta bitkisini “gövdesinin uzunluğu yarım metreye ulaşan, üzerinde yıldız şeklinde tüyleri olan, hoş kokulu, çok yıllık çalı formunda bir bitki” olarak tanıtsalar da, birçok medeniyette banyolarda hoş kokusu için katkı maddesi olarak kullanılmıştır.

Lavantanın kullanımı eski Mısır’a kadar uzanır. Ölümsüz aşkın ve sadakatin sembolüydü lavantalar… Mistik anlamda hoş kokusu ve harika rengi sebebiyle zarafet, güzellik, saflık, bilgelik simgesiydi.

Mitolojik lavanta çiçeği ormanların ve dağların tanrıçası Artemis’in doğumundan sonra kutsal bitkisi olmuştur. Artemis kutsal sayılan lavanta özünü baştan ayağına kadar sürermiş. Bu yüzden mis kokusuyla bilinirmiş. Bu mor büyü, İncil’de adı geçen kutsal görünen bitkidir.

Tarihin lavanta kokulu sayfalarında, Meryem Ana’nın iffeti koruduğu için lavanta sevdiği anlatılır. I.Elizabeth çiçeğin şekerle karıştırılmasıyla hazırlanan lavanta konservesini tercih edermiş… Osmanlı sarayında lavanta kokusunu en çok güzeller güzeli Hürrem Sultan severmiş.

Bilinen tarihler boyunca sürekli kullanılan Lavanta Esansı, banyomuzun köpüğünde, güne ilk başladığımızda, elimizi yüzümüzü yıkarken mis kokusuyla geçmişimiz kadar bizimle…

Mor büyülü sabun kokusunun efsanesini sizler de hissedin!

Ek bilgi

Kaç kg

20 gr, 50 gr, 100 gr, 250 gr

Hoşunuza gidebilir…