(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 1000 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

Sabunlaşma oranını hesaplama

Kendiniz ve sevdikleriniz için doğal sabun yapmak istiyorsanız ilk olarak doğru formüllerle işe başlamakta fayda vardır. Doğru formüller sizi doğru sonuçlara götüreceği gibi yapacağınız el yapımı doğal sabunların kalitesini de belirleyebilmektedir. Doğru formüller doğru sabunlaşmayı gerçekleştirmenize yardım eder. Hatta bir tık ileri taşımanız için size seçenekler sunar.

Kullanacağınız her yağın (gerek bitkisel gerek hayvansal) farklı oranlarda sabunlaşma oranları vardır. Bu sabunlaşma oranları doğru hesaplayabilmek sizin yapacağınız sabunun sonucuna etki edebilmektedir. Elinizde bulduğunuz bir formül var, bu formülün içinde zeytin yağı, su ve kostik olsun. Zeytinyağı yerine başka bir yağ koymaya karar verdiğinizde yada zeytin yağını azaltıp başka çeşit yağ eklediğinizde tekrar su ve kostik oranını belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü her yağın sabunlaşma katsayısı farklıdır.

İlk Tercübe

İlk sabun yapmak istediğim de internette bulduğum bir formülü denemiştim. Bardak hesabı yapılan bu formülde hüsrana uğramıştım. İkinci ve üçüncü denemelerde de aynı sonuç olunca daha sık ve daha çok yabancı kaynaklar üzerinden araştırmalar yaptım.

Sabunlaşma sayısı nedir

Doğal sabun yapımı dışarıdan her ne kadar kolay gözükse de kendi içerisinde bir çok önemli püf noktası barındırmaktadır. Bana gelen mail yada telefonlarda sabunun sertleşmediğini yada çok sertleştiğini bunun nedeninin ne olduğunu sıkça sormaktadırlar. Bunun bir çok nedeni olsa da bir liste yapıp bu sorunlara neden olacak olasılıkları teker teker elememiz gerekir. Ve eğer bir liste yapılacaksa ilk sıraya yazılacak şey sabunun formülü olacaktır. Çünkü bize yaptığımız elyapımı sabunun formülü çok şey anlatmaktadır.

Sabunlaşma Hesaplama

Doğal sabun yapımı en az 3 hammaddeden oluşur: yağ, su ve kostik.

Eğer soğuk yöntem sabun yapacak iseniz sodyum hidroksit, sıcak yöntem sabun yapacak iseniz genelde potasyum hidroksit kullanacaksınız. Burada ki püf noktalardan biri sabunlaşmayı sağlayacak oranları doğru bir şekilde hesaplayabilmektir. Kullanacağımız su yada sıvı oranı ile kostik oranını belirleme de bize yol gösteren kullanacağımız yağ çeşidi ve miktarıdır. Çünkü her yağın sabunlaşma oranı farklıdır ve ayrı sabunlaşma hesaplaması yapmak gerekmektedir. Mesela aşağıda size birkaç örnek verelim:

 
Yağ tipiSodyum HidroksitPotasyum Hidroksit

Hindistan cevizi yağı

0.1910

0.2690

Zeytin yağı

0.1353

0.1906

Palm yağı

0.14200.2000
Shea butter ( Karite Yağı)0.1296

0.1825

Kakao Yağı

0.13780.1941

Tatlı Badem Yağı

0.1367

0.1925

Hint Yağı0.1286

0.1811

Ayçiçek Yağı 0.1358

0.1913

Gördüğünüz gibi sabunlaşma hesaplaması her yağ için farklılık gösteren oranlar içermektedir. Dolayısıyla kullanacağınız yağların çeşidi ve ağırlığı size yeni formüller yapmanıza sebep olacaktır. Eğer bu oranlamaları doğru yapmaz iseniz yapacağınız sabun büyük ihtimal çöp olacaktır, yada kalitesi düşük bir sabun elde etmiş olacaksınız.

Elde Hesap Yapmaya Gerek Yok

Yüzlerce yağ çeşidi var sabunda kullanabileceğiniz. Bir formül oluştururken sürekli el ile hesap yapmak bazen zor ve kafa karıştırıcı olabilir. Aslında son zamanlar da doğal sabun yapımının popüler olması modern tekniklerin ve modern araçların gelişmesine sebep olmuştur. Artık sabunlaşma hesaplamalarını yapabileceğiniz programlar mevcuttur. toptan.sabunaria web sitesinde Sabunaria sabun hesaplama programı size istediğiniz formülleri doğru ve kesin oranlarla hesaplamanıza olanak sağlamaktadır. Kullanımı kolay ve pratik olan sabun hesap makinası onlarca yağ çeşidinden kullanmak istediğiniz yağları seçip doğru oranda sabunlaşma oranlarını kullanarak size su ve kostik miktarını vermektedir.

Sabunaria Hesap Makinası Kullanımı

Sabunaria hesap makinasında sabunlaşma hesaplamasına başlamak için 4 seçenek karşımıza çıkmaktadır. Şimdi bu seçenekleri sırasıyla size açıklamalarını yapalım.

  1. Sabun Tipi: Yapmak istediğiniz doğal sabunun katı mı yoksa sıvı mı olacağını belirlediğiniz seçenektir. Eğer katı el yapımı doğal sabun yapacak iseniz katı seçeneğini seçmeniz yeterlidir.
  2. Adet: Bu sekmede gram, yüzde ve ons gibi ölçü birimleri bulunmaktadır. Yaşadığımız coğrafyada ağırlık ölçüsü birimi olarak genelde gram birimi daha çok kullanıldığı için gramaj olarak hesaplama yapmanız daha doğru sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda butik olarak yapacağınız doğal el yapımı sabununuzda kullanacağınız hammaddelerin yüzdesel olarak hesaplamalarını da % sekmesini seçerek yapabilirsiniz. Yurtdışında yaşıyor ve yaşadığınız ülkede ons hesabı var ise onsu seçerek hesaplamaya devam edebilirsiniz.
  3. Su miktarı: Genelde sabunda kullanılacak sıvı miktarının tayin edildiği bir hesaplama sekmesidir. Bazı yurtdışı formüllerinde bu oran %38, bazılarında %33 bazı kaynaklarda %35 olarak tayin edilmektedir. Yapılacak sabundan beklenilen özelliğe göre bu oran değişmekle beraber doğal sabun yapımında karşılaşılan sorunların çözümü içinde sıvı kostik miktarının azaltılıp çoğaltıldığı bir orandır.
  4. Superfatting seviyesi: Sıkça kullanılan modern bir tekniktir. Batılı doğal sabun üreticileri sabuna göre değişmekle beraber genelde %5 oranında kullanımını gerçekleştirirler. Sabun hesaplama makinası bize sabunlaşma hesaplaması yapmaktadır. Super fat ise bize sabunlaşmayan yağı ifade etmektedir. Bu yağ sabunun içerisinde kostik ile etkileşime girmeden bağımsız şekilde dağılmaktadır. Bu uygulamanın en önemli amacı doğal el yapımı sabunun yüksek ph’şını nötralize etmektir. Çünkü yapacağımız doğal sabunun ph’ı yüksek olur. Bu oran yaklaşık 9-11 arasıdır. Bizim cildimizin farklı bölgelerinin farklı ph seviyeleri olsa da doğal sabun ph seviyesinin altındadır. Yüksek ph aslında sabunun istenilen bir özelliğidir. Çünkü yüksek ph kir çıkarır ve temizlik yapar. Bundan dolayıdır ki doğal sabunlar iyi bir cilt temizleyicilerdir, hatta etkin bir makyaj temizlemesi de yapar. Aynı zamanda yüksek ph sabunda mikrop, bakteri üremesine engel olur. Doğal bir koruyucu gibi hareket eder. Ancak ph seviyesinin yüksek olması cildin kurumasına da sebep olabilir. Tabi ki doğal sabunlar doğru formül ile yapılırsa, iyi bir nemlendirici özellik elde edebilirler. Aynı zamanda Super fat uygulaması ile ph’şı nötralize edebiliriz. Sabunlaşmayan yağ cildimizin üzerinde ince bir tabaka gibi kalır ve cildimizin aşırı kurumasına engel olur. Bunu farklı yöntemlerle yapanlar var. Kimileri katacağımız kostik miktarını yüzde 5 azaltarak yaptığı gibi kimileri sabun puding kıvamındayken %5 oranında yağ ekleyerek yapmaktadır. Genel uygulama sonradan yağ eklemektir. Doğal sabunda Ph sabunun önemli bir özelliğidir. Ph oranı düşük sabunlar temizlik konusunda soru işaretleri içerebilir.

Gerekli seçenekleri seçtikten sonra sıra yağ seçimi ve kullanılacak miktarlara gelmektedir. Oluşturacağımız formülde yağ oranları ve miktarları çok önemlidir. Her yağın sabunda benzer yada farklı özellikleri mevcuttur. Doğru yağlar ve oranlar el yapımı sabunda üst kaliteye ulaşmamıza yardımcı olmaktadır. Sabunda sadece sıvı yağlar kullanarak değil katı yağlarla birlikte karışım yapmamız kaliteyi bir üste taşımaktadır. Bazılarını web sitemizde bulabileceğiniz yağların kullanım miktarlarını belirleyip ileri sekmesine bastığınız zaman size yapmak istediğiniz doğal sabunun sabunlaşma hesaplamasını tam ve pratik olarak vermektedir. Bu oranda toplam kostik ve sıvı oranı, toplam yağ oranı ve en son toplam ağırlık oranını görebilmektesiniz.

Sabunaria sabun hesaplama uygulaması bize doğru oranda bir formül oluşturmamıza yardım eder. Yaptığımız bu formül ile ne fazla ne eksik oranda kostik kullanırız. Unutmamak gerekir ki kostik az kullandığımızda sabun yumuşak olur fazla kullandığımızda çok sert olur. Önemli olan nokta doğru oranda kullanım yapabilmemizdir. Elimizde ki mevcut yağlarla kendiniz ve sevdikleriniz için bitkisel içerikli doğal sabun formülleri yapmanız artık çok kolay.

Comments are closed.