(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 1250 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

Ardıç Katranı

 45,00 220,00

Ardıç katranı (Juniper Tar). El yapımı kozmetik üretimi içindir.

Stok kodu: ARDKAT01 Kategoriler:

Açıklama

Ardıç ağacı ve ağacın meyvelerinden elde edilen yağ ve katran. Şifalı bir ağaç. Ama ağacın yeniden oluşumu yani çoğalması yada fidelenmesi çok  ilginçtir. Ardıç ağacının meyvesinin tohumlarından ekseniz de fide oluşmaz. Ağacın çoğalması için doğada var olan Ardıç kuşlarının ardıç meyvelerini  yemeleri ve bu meyvelerin ardıç kuşu bağırsakların da çekirdeklerinin kabuklarından sıyrılması ile başlayan süreç ardıç kuşunun dışkısındaki ardıç tohumlarının toprakla birleşmesi sonucunda yeniden yeşerme başlar. Kısaca ardıç ağacı fidanı ardıç kuşunun dışkısından yeşererek oluşur. Koskoca bir ağaç minicik bir kuşun dışkısına bağlı hayatını devam ettiriyor. Bu öyküyü şunun için anlattım. Bazı oluşumlar ne kadar zorlu olursa doğa içindeki etkileri bir o kadar enteresan olmaktadır. İşte Ardıç ağacı katranı da bir o kadar  yararlı ve gizemli bir üründür.

Ardıç tohumlarının kırılıp kaynatılmasıyla başlayan bir serüven. Cilt ile saç ile buluşunca bilinen bir yararı insanlığa sunuyor. Kokusu ilginçtir keskin reçinemsi. Bu koku nefes açar. Bir de uyuz bit gibi parazitler sevmezler bu keskin kokuyu. Bir bariyer oluşturur bedende. Bu ağaç özütü Antik çağda Mısır da ,Mezopotamya da, Orta Asya da geleneksel tıp alanında ve ritüellerde hep kullanılmış.

Cildi yumuşatır. Kalınlaşmış dokuyu yumuşatmada önemli rol alır. Kokusu farklı olsa da Anadolu topraklarında yüzyıllardır sıkça kullanılmıştır.  Ardıç katranından yapılan sabunlar saç temizliğinde sıkça kullanılır.

Ek bilgi

Kaç kg

50 gr, 100 gr, 250 gr, 500 gr

Hoşunuza gidebilir…