(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 1000 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

Sabun Boyası – Mor

 22,00 70,00

Doğal sabun sedef (mika) boyası. Doğal sabunlarınızı renklendirin.

Açıklama

Mor Sedef (Mika) Boya – Purple Mica Powder

Mor renk ihtişamın, lüksün, şöhretin ve gücün simgesidir. Fark etmişsinizdir; köşklerde mobilyaların rengi mordur örneğin. Aynı zamanda kraliyet rengidir. Kraliçe Elizabeth’in televizyonlarda seyrettiğimiz döpiyesinin ve ona uyumlu şık şapkasının rengi de mordur. Türk kültüründe de mor renkli boyalara çok önem verilmiştir. Hatta kaftanlarında, pelerinlerinde harem dekorasyonlarında mor rengi çok kullanmıştır. Mor rengi her zaman zarafet ile özdeşleştirilmiştir. İlk kez Fenikeliler tarafından kullanılmıştır. 18.yy’a kadar oldukça zahmetli ve pahalı bir üründür. Bu durumun enteresanlığı, mor renkli boyaların deniz salyangozlarından elde edilmesidir… Çünkü o zamanlar morun dayanıklı bir renk olduğu ve güneş gördüğünde solmadığı tespit edilmiştir. Eğer banyolarınızda zengin, şaşaalı bir görüntünün hakim olmasını istiyorsanız, baskın çekici renkleri seviyorsanız bizim tavsiyemiz Mor Sedef Boyası olacaktır. Sedef parlak bir mineral bir tozdur. Oksit ile kaplandığında renkler oluşmaktadır. İşte Mor mika boya da bu şekilde yapılmaktadır. Mor Pigment boyadan farklı olarak daha parlak ve ışıltılıdır. Mor sedef boya  muhakkak hammadde listenizde olmalı.

Sedef Boya Nedir?

Mica, ışıltılı bir tozdur. Dolayısıyla “doğanın ışıltısı” olarak adlandırılmaktadır. Renkler beyazdan mora kadar 34 e yakın farklı silikat minerallerini temsil eder. Aynı zamanda sedef boya olarakta adlandırılmaktadır. Mika elde etmek için silikat mineralleri taştan özel bir yöntem ile çıkarılmaktadır. Daha sonra kullanım amacına göre boyutlandırılması gerekmektedir. Böylelikle çeşitli boyutlara sahip inte toz haline getirilir. Doğal kökenli olduğu için doğal ve organik kozmetik hammaddeleri listesinde tercih edilmektedir. Sedef boyaların kozmetikte kullanımı farklılık göstermekle beraber doğal sabun üretiminde, erit dök sabun üretiminde ve krem yapımında sıklıkla tercih edilmektedir.

Mika tozu nasıl renlendirilir?

Mika doğal mineralden üretilmektedir. Ancak sentetik olarak laboratuvar ortamında da yapılmaktadır. Doğal versiyonları muskovit mineralinden üretilmektedir. Muskovit minerali aynı zamanda kuvars ile aynı ailedendir. Sentetik olanları floroflogopit adı verilen muskovit mineralinin laboratuvarda oluşturulan versiyonundan yapılmaktadır. Fakat doğal yöntem ile sentetik yöntem arasında biraz farklılıklar olmaktadır. Sentetik mika daha yüksek saflığa sahiptir ve renk koyu ve kararlıdır. Genellikle ruj ve göz farı uygulamarında tercih edilir. Doğal mika da renk skalası elde edilebilmesi için doğal oksitler ile kaplanmaktadır. Böylelikle daha canlı renkler oluşturulmaktadır.

Mika Boyanın Kozmetikte Kullanımı

Kozmetik üreticileri üretimini yaptıkları cilt bakım ürünlerine parlaklık ve ışıltı versin diye mica color kullanmaktadır. Ancak mika ile pigment boya karıştırılmaktadır. Aralarında ki fark sedef boya doğal bir ışıltıya sahip iken pigmentler daha mat boyalardır. Ne var ki sedef boya başta doğal sabun üretimi olmak üzere bir çok cilt bakım ürününde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle;

 

 

 

 

mor mika sabun boyası

Ek bilgi

Kaç kg

10 gr, 20 gr, 50 gr, 100 gr, 250 gr

Hoşunuza gidebilir…