(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 1000 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

Kuru Ciltler için Nemlendirici Vücut Kremi Tarifi

  • Kakao yağı - Cocoa Butter - 70 gr yada 2 yemek kaşığı
  • Shea yağı - Shea Butter - 70 gr yada 2 yemek kaşığı
  • Hindistancevizi yağı Coconut Oil - 70 gr yada 2 yemek kaşığı
  • Zeytinyağı - Olive Oil - 30 ml yada 2 yemek kaşığı
  • Portakal yağı - 2 ml (Opsiyonel yağlar)
  • Argan yağı - 2 ml (Opsiyonel yağlar)

Shea Yağı (Karite Yağı, Shea Butter)

Shea butter yada karite yağı afrikanın orta kesimlerinde yetişen karite ağacının meyvalarının yağının çıkarılması ile elde edilir. Katı halde ve son derece güçlü nemlendirici özelliği olan bir yağdır.

Afrikalı kadınlar yüzyıllardır çatlamış, nasırlaşmış ayaklarına, topuklarına kullanmakla kalmamış aynı zamanda güneş koruyucu olarak afrika sıcaklarından az da olsa korunmuşlardır. Daha sonraları Shea yağı keşfedildikten sonra birçok kozmetik ürünlerinin içeriklerinde yerini her zaman almıştır. Özellikle doğum sonrası çatlakların giderilmesi ve kurumuş ciltleri nemlendirmek için için piyasaya sunulan birçok kozmetik ürünün içerisinde muhakkak shea butter yada karite yağı bulunur.

Shea yağı içeriğinde hücre zarını koruyan E vitamini, deri zarını mikroplara ve bakterilere karşı koruyan A ve D vitamini ve nihayet cilde sıkılık ve gerginlik veren F vitaminini barındırır. Cilde sürüldüğünde cildimizin üzerinde ince bir şerit oluşturur ki bu derimizin su kaybını önler ve cildimizin nemini korur.

Dolayısıyla Kuru ciltler için bir body butter yapılacaksa muhakkak Shea yağı reçetemizde yer almalı.

Kakao Yağı

Kakao yağı güçlü bir antioksidandır. Raf ömrü son derece uzundur. Katı haldedir. Kakao yağı güçlü bir nemlendiricidir ve cilt tarafından kolayca emilir. Cilde uyumu sorunsuzdur çünkü bu katı halde ki yağ cilt sıcaklığında hemen eriyiverir. Ciltte oluşan kızarıklara iyi geldiği bilinir.

Hindistan Cevizi Yağı

Cildin nem dengesini korur. Hindistancevizi yağı doğal kozmetik sektörünün hemen her köşesinde kendine bir yer bulmuştur. Sönük ve yıpranmış saçlarda yarattığı mucizeleri bir kenara koyarsak cilt üzerindeki nemlendirici ve onarıcı özelliği ile her reçetenin içinde yer almasına neden olmuştur. Tırnak bakımında ki mucizelerini de göz ardı etmemek gerekir.

Zeytinyağı

Zeytin yağını, Hintliler - Jaitun Ka Tel - , Araplar - Zayt Alzaytun - , Afrikalılar - Olyf Olie – olarak adlandırırlar. Mitolojide altın sıvı olarak bilinen zeytinyağı bir akdeniz bitkisidir. Hem gıda hem de bakım ürünü olarak sıkça kullanılmaktadır. Kuru ciltleri nemlendirir, çatlak topuklara sürülür, saçların günlük bakımını sağlar, hatta yaşlanma belirtilerini bile azalttığı düşünülmektedir.

Comments are closed.