(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 1250 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

Neden yaşlanırız?

Doğal yaşlanma sürecinde cildimizin esnek yapısı git gide azalmaktadır. Esnekliğin azalması cildimizin genç görünümünü kaybetmesine neden olmaktadır. Vücudumuz kolajen olarak adlandırılan bir nevi protein üretir. Bu protein derimizin daha sıkı, esnek ve genç görünümlü olmasına yardımcı olur. Yaşımız ilerledikçe kolajen üretimi azalır ve dolayısıyla cildimizde yaşlanma belirtileri denilen durumlar ortaya çıkar. Sadece yaşa bağlı olmamakla beraber yaşam koşulları, genetik yapı, sigara, stres ve çevre koşulları gibi serbest radikaller kolajen üretiminin azalmasına neden olmaktadır.

İşte vitaminler bu durumda karşımıza çıkmaktadır. Bazı vitaminler vardır ki cildimizi besler, kolajen üretimini destekler ve yaşlanma etkilerini (ince çizgiler, cildin esnekliğini kaybetmesi, kırışıklıklar) tersine çevirmemize yardımcı olur.

Yaşlanmaya karşı size yardımcı olacak 5 vitamin:

 • Vitamin A. A vitamini vücudumuz tarafından kolajen üretimine destek olur. Dolayısıyla cildimizin elastikiyeti artar, yaşlanma belirtilerine karşı bizi savunmaya alır. Bu işlevini içeriğinde yer alan retinol ve türevleri sayesinde yapar. Retinol ve türevleri yaşlı ciltte kolajen sentezini arttırır. Kolajen üretimi arttıkça yaşlanma belirtileri yavaşlamaya başlar. Retinol ve türevleri bir çok yaşlanma karşıtı kozmetik ürünlerinde sıkça kullanılır.

vitamin a yaşlanma karşı

A vitaminin diğer önemli bir özelliği güçlü bir antioksidan olmasıdır. Bu güçlü özelliği sayesinde cildin yapısını güçlendirir, elastikiyetini arttırır, çevre koşullarının ve güneşin etkilerinden meydana gelen kırışıklık ve ince çizgilere karşı savaşmaya yardımcı olur.

 • Vitamin B. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda B vitaminin saç ve ciltte bir çok etkisi gözlemlenmiş ve bunun sonucunda kozmetik sektöründe içerikler kısmında yerini almaya başlamıştır. B vitamini vücuda alınan oksijeni kan yoluyla saç deresine iletmeye yardımcı olur. Bu vesile ile canlı ve parlak saçlara sahip olmamıza katkı sağlar.

 • vitamin b yaşlanma karşı

  B vitamininin, B vitamini kompleksi denilen bir çok türevleri vardır. Bunlar içerisinde baskın ve lider konumunda olan B3 vitamini içeriğinde yer alan nikotinamid sayesinde cildin en üst katmanında nemi koruduğu araştırmalar sonucu keşfedilmiştir. Bu etki cildin nemini korumasına yardımcı olduğu gibi, yaşlanma belirtilerini de azalttığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda cilt aydınlanması için yapılan formüllerin içeriğinde yer alması yapılan formülün etkinliğinin artmasına sebep olmuştur.

  Cildin nemini koruyan, cildi canlandıran bir vitamin tabi ki de serbest radikallerin önünde bir engel konumundadır. Serbest radikallerin neden olduğu kolajen üretiminin azalmasını engellemektedir. Dolayısıyla daha sağlıklı, güçlü, canlı ve parlak bir cilde, saçlara ve tırnaklara sahip olabiliyorsunuz.

  B vitamini kompleksinde yer alan bazı vitaminleri kısaca tanıyalım:

  B1, B2, B3 ve B5 vitamini saçlar ve saç derimiz için önemlidir. Eksikliğinde kuru ve cansız saçlara sahip oluruz. Bu vitaminlerin eksikliğinde sağlıklı saç uzamasına neden olan hücre bölünmesini zayıflatır, saç derisine ve saç büyümesine olumsuz etki eder.

  B5 vitaminin bir diğer özelliği trigliseritler ve kolestrol şeklinde ki yağları parçalamaya yardımcı olur . Bu da cildimizde istenmeyen yağlanma sebepli durumlara karşı savunma sağlar.

  B7 vitamini diğer adıyla Biotin olarak bilinir. Yine saç derisi ve saçlarımızla alakalı olmakla beraber eksikliğinde saç dökülmeleri olabilir.

  B12 vitamini güçlü ve sağlıklı tırnaklar için gereklidir. Tırnak bakım ürünlerinde sıkça kullanılır.

 • Vitamin C. C vitamini suda çözünen bir yağdır. A vitamini ile bu noktada ayrılmaktadırlar. Ancak ortak özelliklerinden biri anti aging özelliğe sahip olmalarıdır. C vitamini serbest radikallere karşı güçlü bir savaşçıdır. Serbest radikaller ise sigara, dış etkenler, alkol ve yaş dolayısıyla vücutta oluşan ve derinin kolajen yapısını bozan moleküllerdir. Serbest radikallere karşı vücudumuz antioksidan üretir ki dengeyi sağlayabilsin.

 • vitamin c yaşlanmaya karşı

  Ancak belli bir yaştan sonra özellikle 25 yaştan itibaren antioksidan üretimi azalır ve yaşlanma belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar. Bu noktadan hareket ettiğimizde C vitamini güçlü bir antioksidandır. Serbest radikallere karşı etkin bir çözüm ortağıdır. C vitamini yaşlanmanın en önemli belirtilerinden biri olan oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olur. Derimizde ki hücre onarımına yardımcı olur. Aynı zamanda cildi aydınlatır, cilt tonunuzu dengeler.

 • Vitamin D. D vitamini “güneş vitamini” olarakta adlandırılır. Çünkü D vitaminini güneş yardımıyla rahatlıkla temin edebilirsiniz. D vitamini cildin korunması ve gençleşmesinde önemli bir rol oynar. D vitamini cilt hücrelerini yenilemeye ve onarımına yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde hücrelerin yapısını güçlendirerek serbest radikallerin yıkımına karşı vücudunuzu korur. Cildin elastikiyetini arttırır, kolajen üretimini uyarır ve daha parlak bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Ancak her ne kadar güneşten D vitaminini temin etsek te fazla güneşe maruz kalmak cilt lekelerine ve kırışıklıklara neden olabilir. Topikal olarak ta D vitamini kullanılması koruyucu ve gençleştirici etki verebilir.

 • vitamin d yaşlanma karşı

 • Vitamin E. Kozmetik sektörünün vazgeçilmez vitamini olan e vitamini en seçkin ürünlerin içeriğinde olmasının tesadüf olmadığı bir gerçektir. Vitamin E ’ nin bilinen en önemli etkisi nemlendirici özelliğidir. Özellikle saç derisi ve saçlar için üretilen ürünlerin içeriğinde sıkça yer almasının en önemli sebeplerinden biridir. Saç derisi kuru ve cansız ise saçlar da kuru ve cansızlaşır. E vitamini saç derisinde ki koruyucu lipit tabakayı muhafaza ederek, oksidatif stresi azaltır. Bu da saç derimizde dış etkenler kaynaklı yıpranmaları azaltmaya yardımcı olur. Aynı sebepler cilt ve tırnaklarımız içinde geçerlidir. E vitamini daha canlı ve diri bir cilde ve tırnaklara sahip olmamıza yardımcı olur.

 • vitamin e yaşlanmaya karşı

  E vitamini cilt bakımında koruyucu bir tabaka görevi görmektedir. Cildi günlük hayatın olumsuz etkilerine yani egsoz gazına, rüzgara, güneşin yan etkilerine, hava değişikliklerine, stresin sebep olduğu olumsuzluklara vb durumlara karşı savunmasına yardımcı olur. Yıpranmayan cilt daha canlı ve parlak görünür.

  E vitamini saf olarak değil de taşıyıcı bir yağ ile seyrelterek kullanmanız gerekmektedir. E vitamini ile yapacağınız reçetelerde ki ürünleri güneş ve ışık görmeyen kaplarda saklamanız önerilir.

  e vitamini satışı

  Comments are closed.