(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 1000 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

Doğal sabun yapımında kullanılan temel yağlar Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, Hint yağı, Ayçiçek yağı, Palm yağı olmak üzere liste uzamaktadır. Ancak hem doğal sabun kokusu katabilmek hem de uçucu yağların faydalarından yararlanabilmek için temel yağlara ek olarak karıştırabileceğiniz opsiyonlar vardır. Yağlar genelde sabit yağlar ve uçucu yağlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Sabit yada taşıyıcı yağlar genel olarak bitkilerin tohumlarından press yöntemi ile elde edilmektedir. Tohuma veya çekirdeğe bağlı olarak hafif kokuları olabilmektedir. Esansiyel yağ yada uçucu yağ ise; bitkilerin; çiçeklerinin, yapraklarının, köklerinin ve tohumlarının distilasyon yöntemi ile yağının çıkarılması işlemidir. Genellikle bu yağlar yağı çıkarılan bitkinin kendine has kokularını taşımaktadır. . Örnek vermek gerekirse; Paçuli, lavanta, limon kabuğu, Sedir ağacı, Ylang ylang, Tarçın kabuğu yağı popüler esansiyel yağlar dan bazılarıdır. Eğer sabunlarınızda doğal bir içerikte bir koku arıyorsanız doğal sabun kokusu olarak bu yağlardan faydalanabilirsiniz.

Esansiyel yağların doğal sabun yapımında kullanımı

Esansiyel yağlar doğal sabun yapımında çok fazla kullanılmamaktadır. Doğru ve kaliteli bir ürün elde edebilmek için saf içerikte uçucu yağ seçimi önemlidir. El yapımı doğal sabun üretiminde genel olarak kullanım miktarları maksimum %3 civarındadır. Fazla kullanımı hem sabunun yapısını bozacaktır hem de cildin kurumasına neden olacaktır.

Popüler esansiyel yağlar

  • Lavanta esansiyel yağı: en popüler sabun uçucu yağlarından biridir. Orta notalarda, çiçeksi ve bitkisel bir kokuya sahiptir. Genellikle, yağlı ve sivilceli ciltler için sabunda kullanılmaktadır. Max. Kullanım oranı %3.
  • Limon kabuğu yağı. Limona özgü ferahlatıcı ve rahatlatıcı bir kokusu vardır. Max. Kullanım oranı %5 civarıdır. Genellikle akne sabunlarında tercih edilir.
  • Çay ağacı yağı. Avustralya yerlilerinin geleneksel ağacı çay ağacından elde edilen bitkisel bir yağdır. Özellikle, sivilceli ve akneli ciltler için kullanılmaktadır. Dünyanın en sevilen uçucu yağlarından biridir. Max. Kullanım oranı %2.
  • Biberiye yağı. Odunsu ve bitkisel bir kokusu vardır. Yağlı ve sivilceli ciltler için yatıştırıcı özellikleri bulunmaktadır. Max. Kullanım oranı %2.
  • Paçuli Yağı: Misk ve dünyevi bir aroması vardır. Birçok ünlü parfümün içeriğinde yer almaktadır. Sabunda koku olarak kalıcılığı diğer yağlara göre daha yüksektir. Max. Kullanım oranı %3.
  • Sedir ağacı esansiyel yağı. Odunsu bir kokusu vardır. Erkekler için ideal bir koku seçimidir. Narenciye yağlarının kokuları ile iyi uyum sağlamaktadır. Max. Kullanım oranı %3’dür.
  • Ylang ylang esansiyel yağı. Temel notalara sahip bir kokudur. Dolayısıyla sabunda kalıcılığı yüksektir. Sabunlarda kullanım oranı %1.4 civarıdır.
  • Tatlı Portakal esansiyel yağı. Adı gibi tatlı ve ferahlatıcı bir bitkisel yağdır. Tarçın ve karanfil yağı ile birlikte iyi bir ikili oluşturmaktadır. Max. Kullanım oranı %4.
  • Nane esansiyel yağı. Üst nota bir yağdır. Biberiye, lavanta, çay ağacı ve limon otu yağı ile iyi kombine olmaktadır. Max. Kullanım oranı %4.
  • Tarçın kabuğu yağı. Odunsu bir kokusu vardır. Narenciye yağları ile ile karıştırılıp kullanılabilir. Max. kullanım oranı %3

Özet

Doğal sabun yapımında temel yağlara ek olarak (popüler) uçucu – esansiye yağlar kullanabilirsiniz. Sabun üretiminde doğal bir koku arıyorsanız esansiyel uçucu yağlar tam size göre. Aynı zamanda esansiyel yağların sağladığı faydalardan da yararlanabilirsiniz. Web sitemizde düşük miktarlarda esansiyel satışlarımız mevcuttur. Aynı zamanda toptan esansiyel uçucu yağ da satın alabilirsiniz. Yağlarımızın analiz sertifikaları, msds ve tds raporları mevcuttur.

Comments are closed.