(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 1000 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

Doğal sabun önem kazandı

Çoğulcu üretimlerin endüstriyel proseslerle yapılması sonucunda, üretimlerde kullanılan çeşitli kimyasal girdilerin de artmasına neden olmuştur. Yani hijyen sürecine kimyasal maddeler girmiş olmuştur. Amerikan Gıda ve İlaç otoritesi FDA ‘nın tarifine göre gerçek SABUN kozmetik ve deterjan sınıfına dahil edilmemiştir. Sabun tarifi ‘’ yağ asitlerinin alkali tuzları ‘’ olarak belirtilmiştir. Burada yağ asitlerini doğal,soğuk sıkım bitkisel yağlar olarak kabul edersek , alkali tuz olarak da PH 13 olan kostik soda kullanılacaktır. Bunun dışındaki köpüren sıvı ve katı formları FDA deterjan yada kozmetik olarak tanımlamıştır. Biz burada DOĞAL SABUN ısrarında bulunurken, soğuk sıkım bitkisel yağların doğal yapısının proses ısı ile bozulmasına engel olmak içindir. Hele ki, içinden geçtiğimiz salgın günlerinde sıkça el ve yüz yıkama gereksinimi duyulduğundan, sıvı ve katı endüstriyel temizleyicilerin içerisinde bulunan kimyasallar yada petrol türevleri, temas ettiği yüzeylerde yani cildimizde, epidermiste ,tekrarlayan kullanımlarda hasar yaratacaktır. En masum haliyle kuruluk ve sertleşme yapacaktır. İlerleyen durumda çatlaklar ve gözeneklerde açılmalar yapacak buda enfeksiyona açık duruma getirecektir. Doğal bitkisel yağlarda bulunan vitaminler ,mineraller, ve diğer bileşenler cilt üzerinde olumlu sonuçlar gösterecektir. Kimyasalların yaptığı hasar ve aşınma olmayacaktır .Ellerini sık yıkayan sağlık personeli, temizlik çalışanları, kirli ortamlarda bulunan ve çalışanlar ellerini fazla yıkamaktan yıpranmayı engellemek için mutlaka doğal sabun kullanmanızı şiddetle öneriyoruz. Cildinizi deterjanların yıpratıcı ve allerjik etkilerinden koruyun. Soğuk sıkım doğal yağlardan yapılmış el yapımı doğal sabunlar kullanın. Doğal yağların faydalarından yararlanın.


Doğal sabunda kullanılan kostik

Amerikan ilaç ve gıda otoritesi tanımına göre SABUN; yağ asitlerinin alkali tuzları tanımını unutmamamız gerekir.Alkali tuz dediğimizde Kostik. Kostik olmazsa sabun oluşmamaktadır. Kostik yağ asitleri ile reaksiyona girerek ortaya çıkan oluşum sabundur. Kostik reaksiyona girdiği zaman mevcut miktarının tamamı reaksiyonda kalmaz. Bir kısmı serbest olarak kalır.Bu serbest kalan kısım sabun ele alınıp yıkama işlemine başlandığında sabun yüzeyinde oluşan kaygan yüzey kostik yüzeyidir. Bilimsel bir gerçek kostik bakteri ve virüslerin hayatiyetine son verir. Bu işlemi de şöyle yapar ; Bir kere yüzeyde serbest kostiğin PH ‘ı 13 civarıdır.Sabunun 9.5-10 PH olmalıdır. Zaten bu alkali ortamda bakteri yaşayamaz.Diğer yandan kostik güçlü bir yağ çözücüdür. Bakteri yada virus hücre duvarı lipid yapısındadır. Yani yağ dır.Kostik yağı çözer, sonuçta ortamdaki bakteri ve virüsler canlılğını dolayısı ile aktivitelerini kaybederler. Şimdi o zaman deterjan diye tanımlanan endüstriyel sıvı yada katı ürünler değil, yağ asitlerinin alkali tuzları olan doğal sabunlar kullanmalıyız . Yağ, kir, bakteri ve virüslerle mücadelede en kolay ve en ucuz yöntemdir. Hele bir de bu sabunlar soğuk yöntem ile doğal yağlardan yapılmış el yapımı sabunlarsa el ve cilt bakımınıda yapmış oluyorsunuz. Doğal yağların içeriğinde bulunan mineral ve vitamin bileşenleri cildin ihtiyacı olan nem ve bakımı sağlar.


FDA’nın sabun tanımı ne anlama geliyor

FDA ‘yı yukarıda da tanımlamıştık ancak tekrarlamak isteriz.FDA Amerika Birleşik Devletlerin de İlaç ve gıda piyasasında , pazara girmek için bir bilimsel bariyer olan otorite kuruluştur. Kısaca Amerika da ve dünyada birçok devlette de kabul görmüştür, bu kurumdan olur almadan ürününüzü piyasaya sunamazsınız.Yada satıcılar ve son tüketiciler hemen FDA onayı varmı diye sorarlar.Bir güven unsurudur. Tam da bu noktada yaptıkları SABUN tanımı tüm üreticiler ve tüm tüketiciler için çok önemlidir. FDA gerçek sabunu kozmetik sınıfına sokmuyor. Yani bir yaşamsal ihtiyaç maddesi olarak görüyor.Yaptığı tanımda ‘’ yağ asitlerinin alkali tuzları ‘’ tanımını literatüre kayıt düşüyor. Bu tanıma gelene kadar bir takım kimyasal reaksiyonlar olmaktadır. Bunun günümüzdeki karşılığı SABUN ‘dur.

Bu işlem soğuk yöntemle yapılmışsa sabun daha da elverişli bir hale gelir. Çünkü içerisindeki yağların 40 C altında işlem görmesi, içerisindeki vitamin ve minerallerin değerlerini koruyor olması anlamına gelir. Sabunun temizleyici ve antibakteriyel özelliği PH seviyesi ile doğrudan ilintilidir. Genel anlamda temizlik ve Ph düzeyi kavramları doğrudan birbirleriyle bağlantılıdır. Sabun üretiminde yağ asitleri karışımı içine suda eritilmiş kostik ekliyoruz. Hemen reaksiyon başlar. Fakat bir miktar kostik reaksiyon dışı kalır. Ancak bu çok düşük bir orandır ve kabul edilebilir standarttadır. Bu Sabunda olması gerekmektedir.Sabunun gerçek anlamda sabun olmasının nedeni budur. Serbest kalan kostik sabuna acı bir tat ve suyla temasta kaygan bir yüzey ile karekterize olur. Bu iki fiziki özellik sabunu test etmek için önemli göstergelerdir. Hiç bir bakteri ve virus alkali ortamda yaşamını sürdüremez.Yani sabun ıslandığı zaman güçlü bir bakteri ve virus savıcı olur. Serbest kalan kostik bakteri ve virus hücre zarında bulunan yağı çözer, yaşam biter.

Teknik olarak yukarıda bahsedilen yağ ve tuz reaksiyonu olmaz ise sadece köpüren katı veya sıvı kimyasallar yüzey aktif maddeler içeren ürünler FDA tarafından deterjan yada kozmetik etkili ürünler olarak tanımlanmıştır.


Korona ve doğal el sabunu

Amerikan ilaç ve gıda kurumu FDA’nın tanımına uygun yağ asitlerinin alkali tuzları olan sabun üretimi aşamasında alkali tuz olarak kostik ile işlem gördüğü zaman değer kazanmaktadır.Nedeni kostik ile işlem ve serbest kalan kostik sabuna bakteri ,virüsler ve bazı tür mantarlar ile mücadelede güç vermektedir. Kostik yani alkali ortam ( PH 9-10) bakteri ve virüsün üremesine engel bir ortamdır. Canlı olanlarında lipid yapısını bozarak yaşamsal faaliyetlerinin sonlanmasına neden olur. Ellerimizin fiziki olarak korona ile kontamine ( bulaşık) olduğunu düşünelim. Dikkatlice su ve sabun ile usulüne uygun yıkadığımız zaman, sabun yüzeyinde serbest kostik su ile temasla açığa çıkarak hemen virüsün yapısındaki yağı çözerek hayatını devam ettiremiyecek hale sokar. Yani öldürür. Bu da çok hızlı oluşur. Bu gün tüm uzmanlar 20 saniye usulüne uygun sabun ile yıkamanın yeterli olduğunu sıkça dile getirmektedirler. Bu mekanizma en doğal şekilde sadece FDA’nın SABUN olarak tanımladığı ürünler için geçerlidir. Birde bu işlemlerin soğuk yöntem ile yapılarak yağ yapısını bozmadan SABUN üretirseniz, cildinizin gereksinimi olan nem, vitamin ve mineralleride cilde kazandırmış olursunuz. Buda ellerde ciltte kuruma ve çatlamalara engel olacaktır.

Doğal sabun imalatçısı - Sabunaria

Toptan doğal sabun üreticisi olan Sabunaria yakında kendine özgü yeni formüllerle ve kendi markası ile parekende olarak ta doğal sabun satışına başlayacaktır. Bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışı bir çok markaya toptan sabun imalatı yapan ve yapmaya devam eden firmamızın elde ettiği deneyimlerle harmanladığı yeni serisi bu dönemde evlerinizde sıkça yer vereceğiniz bir gereç olacağına inanıyoruz.

Soğuk sıkım doğal yağlar karışımı ve soğuk yöntemle üretilen el yapımı doğal SABUNARİA SABUNLARI ile koronasız günler elinizde.

Zeytinyağı Sabunu Hakkında Bilgiler

Zeytinyağı Sabunu Hakkında Bilgiler


Doğal zeytinyağı kullanılarak yapılan sabun iyi bir temizleyicidir. İçeriğindeki zeytinyağının yağ asitleri ve vitaminleri cildi temizlerken bakım da yapar. Zeytinyağı içeren doğal sabunu saç temizliğinde de kullanabilirsiniz. Doğal kozmetikte sıkça kullanılan zeytinyağı sabun yapımının da vazgeçilmezlerindendir. Devamı oku >>

Comments are closed.