(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 350 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

Amber Esansı

 22,00 165,00

Amber fragrance. Sabun üretimi içindir.

Temizle
Stok kodu: ESANS-AMBER Kategoriler: ,

Açıklama

AMBER ESANSI

Amber fragrance

Denizden Gelen İhtişamın Kokusu…

Ankara Kalesi yokuşundan aşağı doğru inerken, sağ tarafta küçük bir baharatçı dükkanı vardır. Barış Manço’nun “Nane Limon Kabuğu” şarkısının siyah beyaz klibi, uzun yıllar önce bu dükkanda çekilmiştir. Keskin ve çok kalıcı bir koku kurutulmuş biber, patlıcan salkımlarıyla süslenmiş kapıdan içeriye girdiğinizde karşılar sizi… İçinizi saran değişik ve güzel bu kokunun ne olduğunu sorduğunuzda “amber” yanıtını alırsınız. Dünya üzerinde koklayabileceğiniz belki de en güzel kokular arasındadır amber kokusu. Elmasa benzeyen sarı renkli çok asil bir taşın yeryüzünde şekillenmesidir.

Kaynaklara baktığınızda amberin tanımında “güzel kokulu kimi maddelerin ortak adı” olarak yer alır. Amberin güzel kokusunu ve baştan çıkarıcılığını buradan anlarız. Amberin genel kullanım adı “Gri Kehribar” olarak da betimlenebilir. Çok enterasan bir durumdur ki; bu güzel koku balinaların sindirim sisteminden meydana gelir. Doğanın bize verdiği bu ihtişamlı olay zinciri bizi bir kez daha yaşama dört elle sarılmamıza sebeptir.

Mistik ve doğaya özgü haliyle, labdanum reçinesi ve vanilya kokusunun karışımını düşünebilirsiniz amber kokusu için. Amber kokusu beyninizin önemli noktalarını uyararak hızlı düşünmenizi sağlar. Stres ve gerginliği azaltır.

Tabiatta nadir bulunan ve özellikle dünyaya denizciler tarafından tanıtılan başka maddeler hakkında olduğu gibi amber hakkında da pek çok efsane uydurulmuş, ayrıca amber-i sail ve amber çiçeği yağı gibi güzel kokan çeşitli maddelere de bu isim verildiği için bilgilerin birbirlerine karıştırılmasına yol açılmıştır.

Amber, Avrupa’da özellikle esmer kadınlara, islam saraylarında da zenci kadın ve hadım kölelere isim olarak verilirken, divan edebiyatında rağbet gören bir teşbih unsuru olmuş, eserlerde sevilen şahsın nefesi, yüzündeki benleri, saçları, sakalları, kaşları ve ayağının tozu, bastığı yer hemen daima ambere benzetilerek bu kelimeyle yapılmış pek çok birleşik isim, sıfat ve tamlama kullanılmıştır.

Homeros’tan M.Ö 9.yy’dan itibaren pek çok Grek ve Latin yazarının açıkladığına göre amber mitolojide, tanrıların ölümsüz olmalarını temin eden ve yiyen fanileri de ölümsüzleştiren özel yiyeceğin adıdır ve güzel kokan bu yiyecek aynı zamanda tanrılar tarafından vücutlarına ve saçlarına da sürülebilmektedir.

Sabun yapımı ve birçok kozmetik üründe büyük bir rahatlıkla kullanılan Amber Esansı’nı listelerinize eklemek için acele etmelisiniz!

Ek bilgi

Kaç kg

20 gr, 50 gr, 100 gr, 250 gr

Hoşunuza gidebilir…