(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 1250 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

Isırgan Esansı

 65,00 490,00

Nettle fragrance. Sabun üretimi içindir.

Stok kodu: ESANS-CILEK-1 Kategoriler: ,

Açıklama

ISIRGAN ESANSI

Çok uzun süredir ısırgan otu bitkisini biliyoruz. Sabun Esansı olarak özellikle son dönemin en merak edilen bitkilerindendir. Aynı zamanda Evde Doğal Sabun Yapımı ve Soğuk Üretim Sabun Yapımı sürecinin kokusuyla en önemli yerini almaya aday!

Peki ısırgan otu nedir? İlk olarak nerede bulunmuştur? Birlikte araştıralım…

Isırgan otuna yaptığınız pikniklerde, doğa yürüyüşlerinde görmüşsünüzdür. Fakat ısırgan otuyla karşılaştığınızda onu kolayca unutmamışsınızdır. Bu bitkinin tamamı iğne şeklinde tüylerle kaplıdır. Üstelik en küçük temasta bile cildi tahriş eder. Fakat bu temasın acısı çok keskin ve unutulmazdır. Aynı zamanda ısırgan otunun tüylerinde kimyasal bir karışım bulunur. Kısacası bu kimyasal karışım cilde temasta acıtır.

İlk olarak Eski Roma’da bulunmuştur. Ama ne zaman kullanıldığıyla ilgili bilgi yoktur.  Romalılar ısırgan otu özelliklerini çok iyi bilirlerdi. Isırgan otu Latince’de urere kelimesinden gelir. Üstelik urere demek yanmak demektir. Bu nedenli Romalı askerler kış günlerinde ısınmak için ciltlerine ısırgan otu sürmüşlerdir. Orta Çağ Avrupası’nda da eklemlerin üzerine ısırgan otu bağlanırdı. Kas ağrıları bu yöntemle giderilmeye çalışılırdı. Evde Doğal Sabun Yapımı sürecinde de ısırgan kokusu sizlere aradığınız o mistik süreci yaşatacaktır. Bu nedenle ısırgan otunun tarihsel sürecini Soğuk Üretim Sabun Yapımı sırasında hissedeceksiniz.

Isırgan otu çeşitleri nelerdir?

Isırgan otunun başka bir deyişle Isırgan Esansı 40 türü vardır. Üstelik bu türlerin hepsi dünyanın çeşitli yerlerindedir. Isırgan bitkisini toplamaya giden herkes uzun pantolonlar, uzun çoraplar, eldivenler, uzun kollu giyişiler tercih eder.

Isırgan otu neden güç, cesaret ve direnç sembolüydü?

Sabun Esansı seçerken ısırganın kokusunun sizlere cesaret vereceğini düşünebilirsiniz. Bununla birlikte Vikingler ısırgan otu koklamanın onlara güç ve cesaret verdiğine inanırlarmış. Isırgan otunun faydaları çoktur. Hatta kökü, yapraklarından çok daha fazla vitamin ve mineral içerir. Isırgan otu kökünden ısırgan yağı, ekstraktı, şampuanı, sabunu ve kremi üretilir. Esansı bu ürünlere verdiği güzel kokusuyla tanılır.

Güç ve cesaret sembolü ısırgan kokusunu Evde Doğal Sabun Yapımı sürecinde öncelikle kullanabilirsiniz. Soğuk Üretim Sabun Yapımı sırasında bu koku sizlere direnç ve cesaret verecektir!

Diğer esans çeşitlerimize göz atabilirsiniz.

Ek bilgi

Kaç kg

20 gr, 50 gr, 100 gr, 250 gr

Hoşunuza gidebilir…