(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 1250 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

El yapımı doğal sabunda eğer uçucu yağ kullanmazsanız doğal yoldan herhangi bir kokusu olmaz. Eğer yapmış olduğunuz sabunların kokularının olmasını istiyorsanız yapım aşamasında kalıba dökmeden önce sabun esansı kullanmanız gerekmektedir. Genelde doğal sabun önerilen esans miktarı toplam hammadde ağırlığının %1 ila %5 arasıdır. Çok yoğun bir koku istiyorsanız sabunlarınızda yüzde 5 oranını tercih edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi

Elyapımı Sabunda Esans Ne Zaman Kullanılır?

Doğal el yapımı sabun yapımını soğuk yöntemle yapıyorsanız, karışımın puding kıvamına geldiği noktada esans ekleyebilirsiniz. Esansı ekledikten sonra tekrar karışım gerçekleştirip kalıbınıza dinlenmek üzere dökebilirsiniz.

Esans Kullanırken Neye Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle esansı her şeyden önce tanımamız gerekecektir. Bazı esanslar sabunlaşmayı hızlandırabilir. Dolayısıyla bizler daha kalıba dökmeden sabun karışımımız hızlı bir şekilde sertleşebilir.

Burada dikkat etmemiz gereken nokta eğer kullandığımız esans sabunu bir anda sertleştiriyorsa blenderla karıştırmak yerine silikon yada tahta kaşıkla karıştırmayı deneyebiliriz. Hatta birazda sıvı yağ ekleyerek karıştırırsak bize ekstra zaman kazandıracaktır. Diğer bir seçenekte bitkisel yağlar ile kostikli su karışımını daha düşük derecelerde karışımını gerçekleştirmek yardımcı olacaktır.


Mum Yapımı için Özel Esanslar


Doğal Sabun İçin Esanslar

Kaliteli esans kullanımı doğal sabunda önemlidir. Esansın kalitesi yapmış olduğunuz doğal sabunun kalitesini de belirlemektedir. Her esans sabun kullanımına uygun olmayabilir. Kalitesiz esanslar üretim işlemi bitmiş, dinlenmeye alınan sabunların, sabunlaşma süreçlerini etkilemekte ve dolayısıyla sabunlaşma tam anlamı ile gerçekleşmeden sabunun çöpe atılmasına sebep olmaktadır.

Esans kullanımı doğal sabun yapımında yaşanılan en büyük tecrübelerden biridir. Kullanmış olduğunuz esanslar size deneyim ve pratiklik kazandıracaktır. Ancak unutulmamalıdır ki esansın kaliteli olanını tercih etmelisiniz.

Sabunaria olarak doğal sabun ve kozmetik üretimi yapıyoruz. Üretim ruhsatı bulunan, Sağlık Bakanlığına bildirimlerimiz olan, aynı zamanda GMP ve ISO gibi uluslararası kalite sertifikalarına sahip bir kuruluşuz. Üretimimizde kullanmış olduğumuz hemen hemen tüm hammaddelerin satışını toptan.sabunaria.com sitesi üzerinden gerçekleştiriyoruz. Sizlerin kullanımına sunduğumuz esansların analiz ve kalite sertifikalarına sahip olması bizim için önemlidir. Kalitesiz ürünlerden ziyade doğru ve kaliteli ürün kullanmak ve sizlere sunmak için özen gösteriyoruz.