(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 1000 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

Sodyum Hidroksit (Payet Kostik %98)

 38,00 335,00

Payet Sodyum Hidroksit (NaOH). (Sodium Hydroxide). Sabun üretimi içindir.

CAS No: 1310-73-2

OriginTurkey (Türkiye)

Stok kodu: LYE01 Kategoriler: ,

Açıklama

Sodium hydroxide / Payet Kostik %98 / NaOH

Diğer adıyla kostik hem sıvı hem de katı formlarda bulunur. Cilde değdiğinde hafif kaşıntı yapabilir. Suda hızlı ve kolay bir şekilde çözülür ve sıvının sıcaklığını 50-60 dereceye kadar çıkarabilir. Katı formda olanları payet ve boncuk görünümlüdür. Aralarında içerik ve işlev olarak herhangi bir fark yoktur.

Kimya sektöründe sıkça kullanılır. Deterjan, temizlik ürünlerinde kullanıldığı gibi kozmetik ve gıda üretiminde de uygulama alanı bulmaktadır.

Doğal sabun yapımının ana ham maddesi olan sodyum hidroksit, özellikle soğuk yöntem bitkisel sabunların yapımında sıkça kullanılır. Sıcak yöntem doğal sabun yapımında diğer bir kostik türü olan potasyum hidroksit kullanılır. Ne kadar da internet ortamında kötülense de doğal sabun yapımında çok önemli bir rolü ve faydası vardır. Bir kere şunu bilmemiz gerekir ki kostik olmadan doğal sabun yapılamıyor. Kostik olmadan yapılan sabunlar kesinlikle doğal değildir. Doğru hazırlanmış formülde kostik yapı değiştiriyor ve faydalı bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Kesimden sonra kurumaya bırakılan bitkisel sabunun içerisinde belli bir süreden sonra kostik izine rastlanmıyor.  

Sodyum hidroksitle doğal sabun üretimi yapılacağı vakit kullanılacak bitkisel yağlara göre kostik ve su miktarı belirlenmelidir. En doğru şekilde Sabunaria sabun hesap programı ile doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Sabun yapım aşamasında su ile karışan kostik yakıcı etkileri olmaktadır. Hafif bir kaşıntı ile başlar cildi tahriş edebilir. Aynı zamanda su ile karıştırıldığında çıkan buhardan korunmak için havadar bir yerde karışım yapılmalı ve muhakkak maske takılmalıdır. Sabun üretim aşamasın da diğer bir önlem gözlük takılmalı ve ortamda çocuk ve petler(kedi, köpek, kuş vs) bulunmamalıdır.

Gerekli önlemlerinizi aldıktan sonra rahatlıkla doğal sabun üretimini yapabilirsiniz.  

Ek bilgi

AğırlıkYok
Kaç kg

500 gr, 1 kg, 5 kg, 10 kg, 25 kg

Hoşunuza gidebilir…