(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 1250 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

Saçlarımız neden kurur ve yıpranır?

Saçlarımızın kuru ve yıpranmış olmasının birçok nedeni vardır. Bunlar içerisinde doğal sebepler olabileceği gibi kullandığımız ürünlerin içeriklerinde ki maddelerinde etkisi olmaktadır. Bazen de yaşa bağlı sebeplerde buna neden olmaktadır. Mesela yaş ilerledikçe cilt tabakamız daha az yağ yapabilir.

Eğer saçlarınızı sık yıkıyorsanız, saçlarınızın kuru olmasına bir nedendir. Bunun yanında kullanmış olduğumuz şampuanların, saç boyalarının, kozmetik ürünlerinin etkisi göz ardı edilemez.

Bazen de doğal sebeplerden saçlarımız kurur ve yıpranır. Mesela güneşe, rüzgara sık sık maruz kalırsak. Ancak ne olursa olsun doğal olarak bir çözümü mevcut. Sizlere aşağıda basit bir formül sunuyoruz. Hem doğal hem de yapımı basit. Sonucu ise mükemmel.

Gerekli olan malzemeler

  • 1/2 bardak rafine edilmemiş shea yağı
  • 2 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
  • 1 çorba kaşığı argan yağı
  • 1 yemek kaşığı jojoba yağı
  • 1-2 damla tatlı badem yağı
  • Karışım yapmak için bir kap
  • Mikser yada çırpıcı
  • Cam kavanoz

Shea yağını karıştırma kabına koyun. Eğer shea yağı sert ise hafif yumuşaması için benvari usulü ısıtın.

Krema kıvana gelmesi için gerekli yumuşaklık sağlandıktan sonra mutfak mikseri yada çırpıcı ile 30-60 saniye karıştırın.

Krema kıvana geldikten sonra hindistancevizi yağını ekleyip 10-15 saniye karıştırın.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Maske Tarifi

Shea Yağı (rafine edilmemiş)

Shea yağı saç derisi için son derece besleyici bir yağdır. Saç derisi üzerinde bir tabaka oluşturarak nemin dışarı çıkmasını engeller ve saç derisini nemli tutar. İçeriğindeki vitaminlerle saçları besler ve dökülmelerin azalmasına yardımcı olur.

Argan Yağı

Argan yağının saçlar için faydalarını bilmeyenimiz yoktur. Ama tekrar kısaca sıralamakta fayda var. Argan yağı E vitamini deposudur. E vitamini saç köklerini nemlendirir. Dolayısı ile kuru saçlarla mücadelede Argan etkin bir rol oynar.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistancevizi yağı antibakteriyel ve antimikrobiyel yağ asitleri ile donatılmıştır. İçerisinde ki lauric asit saçların protein kaybını önler. Hindistancevizi yağı yapısı itibari ile cilde hızlı teneffüs eder. Bu özelliğini onu diğer yağlardan ayıran en önemli özelliği. Özellikle saçlarda shea yağı ile birlikte güçlü bir sinerji oluştururlar.

Tatlı Badem Yağı

Badem yağı saçlarınızın daha sağlıklı görünmesine yardım edecektir. Kolay emilimi sayesinde hemen saç derinize etki edip nem kaybını azaltacaktır.

Jojoba Yağı

Saç derinizi besler, nemlendirir ve saçlarınızı onarır. Diğer yağlarla birlikte aktif bir görev üstlenir.

Comments are closed.