(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 1000 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

Kekik Yağı – Thyme Oil

 70,00 1.000,00

Kekik Esansiyel Yağı (Thyme Essential Oil). Sabun ve kozmetik üretimi içindir.

INCI : Thymus Vulgaris (Thyme) Oil

Origin : Turkey (Türkiye)&amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;lt;/p&amp;gt;</p>

<strong>CAS No : <em>8007-11-2</em></p>

<

strong>Üretim Metodu / Method of Production : (Distillation) Distilasyon

</p>

K

ekik yağı C vitamini ve antioksidanlar açısından zengin bir bileşene sahiptir.

 

Açıklama

Kekik Uçucu Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Cilt bakımda kullanımı? Thyme Oil

Kekik esansiyel yağı (thyme oil) nedir? Botanic adı Thymus Vulgaris olan, Güney avrupaya özgü bir bitkidir. Nane familyasına ait olan kekik uçucu yağı çağlar boyunca tıbbi tedavilerde kullanılmış şifalı bir bitkisel yağdır. Kekik adı, cesaret verme anlamına gelen Yunanca “thumos” kelimesinden türetildiği düşünülmektedir. Yapraklarının kurutularak damıtımıtılması ile elde edilen uçucu bir yağdır. Dolayısıyla topik uygulamalarda muhakkak taşıyıcı yağlarla seyreltilerek kullanılması gerekmektedir. Önerebileceğimiz taşıyıcı yağlar; tatlı badem yağı, hindistan cevizi yağı, susam yağı, kayısı çekirdeği yağı ve aynısefa yağıdır. Aromaterapide de kullanılan bu yağ ferahlatıcı özelliği sayesinde sıkça kullanılmaktadır. Diğer yağlarla kıyaslandığında kekik uçucu yağı, güçlü bir antioksidan özelliği bulunmaktadır. Bununla beraber, antiseptik, antibakteriyel, antispazmodik, hipertansif ve sakinleştirici özelliklere sahiptir .

Kekik yağının Faydaları Nelerdir?

Kekik uçucu yağının faydaları nelerdir? İçeriğinde %20-54 arasında Timol içermektedir. Bu madde kekik yağına antiseptik özellik katmaktadır. Bundan dolayı gargara ve diş macunlarında hammadde olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda Timol bileşeninin etkilerinden dolayı mantar kremlerinde ve el dezenfektanlarınında vazgeçilmez bir bitkisel yağıdır.

Timol haricinde içeriğinde yer alan, Karyofillen ve kamfen gibibileşenler antiseptik özelliklerini arttırmaktadır. Aynı zamanda antibakteriyel özellikler vermektedir. Cilt sağlığını desteklemektedir. Cilt için zararlı bakteri ve mantarlara karşı koruma sağlamaktadır. Sivilceler için etkili bir bitkisel yağdır.

2000 yılında yapılan araştırmalara göre, Thymus Vulgaris oil, güçlü bir antioksidan  özelliğinin olduğu ortaya çıkmıştır. Derinin serbest radikallere karşı savunmasını güçlendirmektedir. Bilindiği üzere serbest radikaller vücutta oksitleyici hasara sebep olabilmektedir. Çevresel faktörler, UV ışınlarından, hava kirliliğinden ve sigara kullanımından kaynaklanan dış faktörlerdir.

Thyme oil (Kekik esansiyel yağı), saçların güçlenmesine ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle biberiye ve taşıyıcı yağ olarak argan yağı ile iyi bir kombinasyon oluşturmaktadır.

Sivilceli ciltlere etkisi vardır. 1996 yılında yapılan araştırmalarda akneye neden olduğu inanılınan P. aknes bakterisine karşı etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Hangi yağlarla birlikte karıştırılırsa daha etkin olur?

Kekik yağı, biberiye, bergamot, mandalina, limon kabuğu ve sedir ağacı yağı ile karıştırıldığında daha etkin olmaktadır. Ancak kullanırken taşıyıcı bir yağ ile seyretilmeleri gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

Ek bilgi

Kaç ml

20 ml, 50 ml, 100 ml, 250 ml, 500 ml

Hoşunuza gidebilir…