(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 1000 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

Eğer bir hobi arıyorsanız evde doğal sabun yapabilirsiniz. Doğal sabun yapmak sizler için aslında kolay ve zevkli bir uğraş ve bir hobi olabilir. Doğal el yapımı sabun hemen hemen tüm yağlarla yapılabilir. Biraz dikkat, biraz da doğru formül yardımı ile kendi yapmış olduğunuz sabunlarla temizlenebilir, sevdiklerinizle bu mutluluğu paylaşabilirsiniz.

Daha fazla bilgi

Doğal sabun yapımı için gerekli olan temel malzemeler

 1. Blender
 2. Mutfak tartısı
 3. Sıvı ölçer termometre
 4. Kalıp (silikon yada tahta olabilir)
 5. Karışım yapacağınız kaplar
 6. Kullanacağınız yağlar ve hammaddeler
 7. Eldiven ve gözlük

Blender

Blender doğal bitkisel yağ karışımlarımız ile sodyum hidroksitli suyu yada sıvı karıştırmak için gerekli olan bir mutfak aletidir.

Mutfak Tartısı

Elyapımı doğal sabun temel olarak yağ(lar), sodyum hidroksit ve su karışımından üretilir. Ancak var olan formülümüzü doğru uygulayabilmemiz için mutfak tartımızın olması ve kullanacağımız hammaddelerin formülümüze uygun gramajlarda olması önemlidir.

Sıvı Sıcaklık ölçer

El yapımı sabun üretiminde en önemli püf noktaların başında yağların ve kostikli karışımın sıcaklıkları gelir. Doğru sıcaklıklarda karışımı gerçekleştirmek doğal sabun üretiminde hayati bir önem taşır. O yüzden muhakkak sıvı termometresi kullanmak zorundayız.

Kalıplar

Doğru bir şekilde hammaddeleri tartıp, doğru sıcaklıklarda karışım yaptıktan sonra yapmış olduğumuz karışımı bir kalıba dökmemiz gerekecektir. Bu kalıp sabunun yapışmaması ve daha düzgün çıkması için silikon kalıp olabileceği gibi, içi yağlı kağıtla kaplanmış tahta kalıplarda olabilir. Eğer hiçbir şey bulamaz iseniz yoğurt kabına bile dökebilirsiniz.

Hammaddeler

Eğer iyi ve kaliteli sabun yapmak istiyorsanız birkaç kriter vardır. Bu kriterlerin en önemlilerinden biri kaliteli ve saflık derecesi en yüksek yağları doğru oranda kullanabilmenizdir.

Eldiven, Yüz maskesi, Gözlük

Doğal sabun yapımında muhakkak kullanmanız gereken iki şey vardır. Bunlardan biri eldiven diğeri gözlüktür. Çünkü kostikle sabun yapılacağı için kostiğin yakıcı etkisinden cildimizi korumamız gerekecektir. Aynı zamanda yağlar ile kostikli suyu karıştırdığımız anda herhangi bir sıçramaya karşı gözlerimizi de korumalıyız. Üretim yapacağınız zaman uzun kollu kıyafetler ve eldiven giyilmeli, maske ve gözlük takılmalı, çocukları, petleri üretim esnasında uzak tutmalıyız. Kostik ile suyu karıştırırken muhakkak havalandırma açılmalı yada havadar bir yerde karışım gerçekleştirmeliyiz.

Kısa bir formül ve yapım şeması

Formül:

 • Zeytinyağı: 1000 gr
 • Hindistancevizi yağı: 600 gr
 • Palm yağı: 250 gr
 • Kakao yağı: 250 gr
 • Hint yağı: 100 gr
 • Sodyum hidroksit: 312 gr
 • Su: 836 gr
 • Hemen üretime başlayalım:

  1. Eldiveni giy, maske ve gözlüğünü tak.
  2. Yağları tart, katı yağları benmari usulü erit ve sıvı yağlarla tek bir kaba koy.
  3. Kostik ve suyu tart ( su beklemiş su olmalı, marketlerde satılan suları kullanabilirsiniz).
  4. Havalandırmayı aç yada balkon gibi havadar bir yerde su ile kostiği karıştır. Soğuması için özellikle çocukların ve petlerin ulaşamayacağı bir yerde muhafaza et.
  5. Bitkisel yağ karışımları ile kostikli suyun sıcaklıkları çok önemli. Bazı kaynaklarda 40-45 derecelerde karışım yaparken, bazı kaynaklar 30-40 dereceleri öneriyor. Bazılarında da oda sıcaklıklarında karışım yapıyor. Ama isterseniz 30 – 40 derecelerde karışım yapabilirsiniz. Önemli olan nokta kostikli su ile bitkisel yağların sıcaklıkları arasında ki fark maksimum 5-6 dereceyi geçmemesidir.
  6. Sıcaklıklar birbirine yakın derecelerde olduğunda yani 5. Maddede ki şartlar oluştuğu vakit kostikli suyu yağlarla karıştır. Blender ile puding kıvamına gelinceye dek karışım yap.
  7. Puding kıvamına geldiğinde aromatik yağlar ve esans eklenerek tekrar kısa bir karışımdan geçir.
  8. En son kalıba karışımı dök, üzerini hava almayacak şekilde streçle kapla ve evde kullanmadığınız bir örtüye sarıp, en az 24 saat dinlemeye bırak. Ertesi gün sabunu kalıptan çıkarabilirsiniz.
  9. Kalıptan çıkardığınız sabunu kesip 4 – 6 hafta kurumaya bıraktıktan sonra kullanabilirsiniz.

  İşte doğal sabun yapmak bu kadar basit.