(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 350 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

Evde mutfağınızda doğal sabun yapmak mı istiyorsunuz ? işte size sabun yapımında yardımcı olacak tüm bilgiler ve malzemeler sabunaria.com da.

Sabun yapımı için gerekli olan tüm malzemeleri ve reçeteleri sizler için hazırladık.

Daha fazla bilgi

Doğal sabun için gerekli olan hammaddelerin başlıcaları yağ, sodyumhidroksit (kostik) ve su. Bu 3 hammadde basit anlamda size doğal sabun yapmak için yeterli olacaktır. Gelin kısaca doğal sabun yapımı için gerekli olan bu üç hammadeyi kısaca tanıyalım.

 • Yağ: genellikle bitkisel yağ yada yağlar kullanılır, ancak hayvansal yağlardan da kaliteli sabun yapılabilir. Kaliteli bir sabun yapmak istiyorsanız birden fazla yağ kombinasyonu kullanmanız gerekmektedir. Zeytinyağı sabunun kalitesini arttıran bir yağ olmaasına rağmen tek başına sabunu kaliteli yapmaz. Birkaç çeşit yağ ile birlikte güzel sonuçlar alabilirsiniz.

  Genellikle doğal sabunda kullanılan yağlar; zeytinyağı, ayçiçek yağı, kanola yağı, pamuk yağı, hint yağı, hindistancevizi yağı, palm yağı, palm çekirdeği yağı, mango yağı, karite yağı (shea butter), kakao yağı. Neyazık ki ülkemizde sabun yapımında kullanılan bitkisel yağlara ulaşım yurtdışında ki ülkeler kadar çok fazla değil.

 • Sodyumhidroksit (kostik): evet kulağa hoş gelmiyor ama yapacak başka bir şey yok. Yağları değiştirebilirsiniz ama sodyumhidroksiti değiştirmeniz neredeyse imkansız. Ama korkmanıza gerek yok çünkü doğru ölçülerde kullandığınız vakit zararlı özelliği ortadan kalkıyor ve faydalı bir ürün ortaya çıkıyor. Ne yazık ki satış amaçlı bir takım bilgilendirmeler gerçeği yansıtmamaktadır. Olabilecek en doğal sabunu yapabilmeniz için sodyumhidroksit yada potasyumhidroksit kullanmanız gerekmektedir. Doğal olduğunu iddia edipte kostik kullanmıyorum diyenlere kulak asmayın, bu maddeler olmadan doğal sabun yapmaları imkansız. Bu maddeler olmadan yapılan sabun kostikle yapacağınız sabundan daha doğal bir sabun değildir. Meşe odunu külünden sabun yapılıyor diyeceksiniz yada aklınızdan bu yazıyı okurken geçecek. Ancak meşe odunu külüde bir potasyumhidroksittir aslında. Bazı makalelerde temizleme özelliği zayıf olarak gösterilmektedir. Aynı zamanda meşe külünden sabun yapmak zahmetli bir iştir.

 • Su: yağmur suyundan iyi kalite sabun yapılacağına dair yabancı kaynaklarda birçok yazı olmasına rağmen yağmur suyu bulmak zordur. İçilebilir , özellikle beklemiş su kullanmanızda fayda vardır.

Sabun yaparken dikkat etmeniz gereken şeyler:

 1. Öncelikle kostik yakıcı maddedir. Su ile karıştırdığınızda suyun sıcaklığı 60 ila 80 dereceye yükselecektir. Elinize yada vucudunuza kostikli suyun teması cildinizi tarhiş edebilir. İstenmeyen kazalara sebep olabilir. Dolayısıyla kesinlikle plastik , kaucuk yada benzeri eldiven giyilmelidir. Mümkünse kollarınızı dirseğinize kadar kapatan eldivenler yada uzun kollu giyecekler tercih edilmelidir.
 2. Yine kostikle su karışımı sırasında meydana gelen tepkimeden dolayı buhara maruz kalabiliriz. Bu yüzden bu karışımı balkonda yada hava akımı olan bir yerde yapmamızda fayda var. Aynı zamanda yüz maskeside kullanılmalıdır.
 3. Su ve sodyumhidroksit karışımını yaptıktan sonra çocuklardan, ev hayvanlarından, hatta sizin hareket alanınızdan uzak bir yerde soğumaya bırakırsanız olabilecek istenmeyen durumlardan korunmuş olursunuz.
 4. Oda, yağ ve yağların , kostikli suyun sıcaklığı önemlidir.
 5. Sabun yapımından bitimine kadar eldiven ve maske kullanmaya devam ediniz. Gözlük kullanmanızda da fayda var.

Doğal sabun yapımı için gerekli olan malzemeler:

 • Eldiven
 • Gözlük
 • Blendır
 • Silikon kaşık
 • Plastik kap
 • Isı ölçer (yağların ve kostikli suyun sıcaklığını ölçmek için)
 • Sabun için kalıp

Sabun Yapımında Kullanılan Malzemeler

Sabun yapımı basit olarak gözükse de aslın da içinde bilgi ve tecrübe barındırıyor. Bizler Sabunaria olarak yıllardır sabun yapmamıza rağmen her geçen zaman dilimlerinde yeni şeyler öğreniyor ya da keşfediyoruz.

Doğal sabun en basit anlamda yağlarla sıvılaştırılmış kostiğin karışımı olarak tanımlanabilir.

Doğal sabun yapımı aslında yukarda bahsedildiği gibi basit bir iş değildir maalesef, ancak zevkli ve keyif verici bir uğraştır.

Doğal sabun yapımında kullanılan malzemeler:

Matematik ya da hesap makinesi

Eğer el yapımı doğal sabun yapacak iseniz öncelikle kullanacağınız yağlar için gerekli su ve kostik miktarını doğru hesaplamamız gerekiyor. Sabun tariflerimizde kullandığımız her yağın sabunlaşma faktörü birbirinden farklıdır. Dolayısıyla su kostik oranını belirlerken bu sabunlaşma oranlarını göz önüne alarak hesap yapmamız gerekiyor. Yani bize ilk önce kalem, defter ve hesap makinası başlangıç için yeterli olabilir. Ancak ne var ki bilim ilerledikçe bu hesaplamalardan bizi kurtaracak hesaplama programları geliştirildi. Bu programları kullanarak sabun reçetemiz için daha hızlı ve daha kesin sonuçlar elde ediyoruz. Yine bizim web sitemiz olan sabun hesap makinesi bize doğru oranlarda karışım yapmamıza imkan veriyor.

Elektronik tartı

Doğal sabun yapımında önemli olan diğer bir husus malzemelerin ağırlıklarını doğru ölçebilmemizdir. Bardak ölçüsü ile doğal sabun yapımı ne yazık ki çoğu zaman hüsrana sebep olabiliyor. El yapımı doğal sabun yapımında muhakkak kullanacağımız yağları ve diğer malzemeleri doğru ve eksiksiz ölçümünü yapmamız gerekiyor.

Isı ölçer

Belki de doğal sabun yapımının kilit noktalarından biridir. Sıcaklık önemlidir ve sabun yapımının çok dikkate alınmayan püf noktasıdır. Dolayısıyla sabun yapımında karışım yapılacak hammaddelerin sıcaklıklarını ölçüp belli sıcaklıklarda karışımını gerçekleştirmek size doğal el yapımı bitkisel sabun yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Blender

Doğru bir formül oluşturduk, yağları ve diğer hammaddeleri hazırladık, ısılarını ölçtük ve artık karıştırma vakti geldi. Elimizde bu işi en iyi yapacak şey blender. Blender bize sabun hammaddelerini karıştırmamıza yardım edecektir. Yapacağımız el yapımı sabunun hacmine göre çeşit çeşit blenderlar piyasada mevcut. Biz biraz daha büyük çapta üretimler yaptığımız için sanayi tipi blender kullanıyoruz.

Benmari usulde yağları eritebilmemiz için gerekli alet edevat

Doğal sabun yapımında katı yağ olarak tabir edilen hindistancevizi yağı, kakao yağı, shea yağı, palm ve palm çekirdeği gibi yağlar kullanıyorsak bu yağları sabun yapımına geçmeden önce eritip sıvı hale getirmemiz gerekir. Eğer küçük çaplı bir üretim söz konusu ise mikro dalga fırın işinizi kolaylaştıracaktır. Mikro dalga fırınınız yok ise ya da daha büyük çapta bir eritme olacaksa benmari usulünde yağları eritebilirsiniz.

Ve diğerleri:

Sabunları karıştırmak için kaplar

Eldiven

Gözlük

Sodyum hidroksitle veya potasyum hidroksitle sabun yapıldığı için ellerimizi ve gözlerimizi korumamız gerekiyor. Sabun ilk yapım aşamasında yakıcıdır. Cildinizde hafif yanıklara, kızarıklıklara neden olabilir. Vücudumuzu korumamız önemli. Evde üretim yapıyorsanız ayrıca çocuklarınızı ve petlerinizi yapım aşamasında uzak tutmanızda fayda var.

Maske

Kostiği su ile karışım yapmadan önce muhakkak havalandırmanızı açmalısınız yada açık havada karışımı gerçekleştirmelisiniz. Karışım ve üretim esnasında muhakkak maske kullanmalısınız.

Sabun kalıbı

Bitkisel yağlarımızı ve diğer hammaddelerimizin karışımını gerçekleştirdikten sonra sıra sabunları kalıpları dökmeye geliyor. Sabun kalıplarımıza döktüğümüz sabunları en az 24 saat dinlenmeye bırakıyoruz. Yeteri kadar dinlenmede bıraktıktan sonra el yapımı doğal sabunlarımızı kalıplardan çıkarıp kesim işlemine sokuyoruz. Sabunları bizim belirlediğimiz ölçülere göre kesimini yaptıktan sonra kuruma ve dinlenme odamızda minimum 1 ay olmak üzere beklemeye alıyoruz.