(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 1000 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

Evde mutfağınızda doğal sabun yapmak mı istiyorsunuz ? işte size sabun yapımında yardımcı olacak tüm bilgiler ve malzemeler sabunaria.com da.

Sabun yapımı için gerekli olan tüm malzemeleri ve reçeteleri sizler için hazırladık.

Daha fazla bilgi

Doğal sabun için gerekli olan hammaddelerin başlıcaları yağ, sodyumhidroksit (kostik) ve su. Bu 3 hammadde basit anlamda size doğal sabun yapmak için yeterli olacaktır. Gelin kısaca doğal sabun yapımı için gerekli olan bu üç hammadeyi kısaca tanıyalım.

 • Yağ: genellikle bitkisel yağ yada yağlar kullanılır, ancak hayvansal yağlardan da kaliteli sabun yapılabilir. Kaliteli bir sabun yapmak istiyorsanız birden fazla yağ kombinasyonu kullanmanız gerekmektedir. Zeytinyağı sabunun kalitesini arttıran bir yağ olmaasına rağmen tek başına sabunu kaliteli yapmaz. Birkaç çeşit yağ ile birlikte güzel sonuçlar alabilirsiniz.

  Genellikle doğal sabunda kullanılan yağlar; zeytinyağı, ayçiçek yağı, kanola yağı, pamuk yağı, hint yağı, hindistancevizi yağı, palm yağı, palm çekirdeği yağı, mango yağı, karite yağı (shea butter), kakao yağı. Neyazık ki ülkemizde sabun yapımında kullanılan bitkisel yağlara ulaşım yurtdışında ki ülkeler kadar çok fazla değil.

 • Sodyumhidroksit (kostik): evet kulağa hoş gelmiyor ama yapacak başka bir şey yok. Yağları değiştirebilirsiniz ama sodyumhidroksiti değiştirmeniz neredeyse imkansız. Ama korkmanıza gerek yok çünkü doğru ölçülerde kullandığınız vakit zararlı özelliği ortadan kalkıyor ve faydalı bir ürün ortaya çıkıyor. Ne yazık ki satış amaçlı bir takım bilgilendirmeler gerçeği yansıtmamaktadır. Olabilecek en doğal sabunu yapabilmeniz için sodyumhidroksit yada potasyumhidroksit kullanmanız gerekmektedir. Doğal olduğunu iddia edipte kostik kullanmıyorum diyenlere kulak asmayın, bu maddeler olmadan doğal sabun yapmaları imkansız. Bu maddeler olmadan yapılan sabun kostikle yapacağınız sabundan daha doğal bir sabun değildir. Meşe odunu külünden sabun yapılıyor diyeceksiniz yada aklınızdan bu yazıyı okurken geçecek. Ancak meşe odunu külüde bir potasyumhidroksittir aslında. Bazı makalelerde temizleme özelliği zayıf olarak gösterilmektedir. Aynı zamanda meşe külünden sabun yapmak zahmetli bir iştir.

 • Su: yağmur suyundan iyi kalite sabun yapılacağına dair yabancı kaynaklarda birçok yazı olmasına rağmen yağmur suyu bulmak zordur. İçilebilir , özellikle beklemiş su kullanmanızda fayda vardır.

Sabun yaparken dikkat etmeniz gereken şeyler:

 1. Öncelikle kostik yakıcı maddedir. Su ile karıştırdığınızda suyun sıcaklığı 60 ila 80 dereceye yükselecektir. Elinize yada vucudunuza kostikli suyun teması cildinizi tarhiş edebilir. İstenmeyen kazalara sebep olabilir. Dolayısıyla kesinlikle plastik , kaucuk yada benzeri eldiven giyilmelidir. Mümkünse kollarınızı dirseğinize kadar kapatan eldivenler yada uzun kollu giyecekler tercih edilmelidir.
 2. Yine kostikle su karışımı sırasında meydana gelen tepkimeden dolayı buhara maruz kalabiliriz. Bu yüzden bu karışımı balkonda yada hava akımı olan bir yerde yapmamızda fayda var. Aynı zamanda yüz maskeside kullanılmalıdır.
 3. Su ve sodyumhidroksit karışımını yaptıktan sonra çocuklardan, ev hayvanlarından, hatta sizin hareket alanınızdan uzak bir yerde soğumaya bırakırsanız olabilecek istenmeyen durumlardan korunmuş olursunuz.
 4. Oda, yağ ve yağların , kostikli suyun sıcaklığı önemlidir.
 5. Sabun yapımından bitimine kadar eldiven ve maske kullanmaya devam ediniz. Gözlük kullanmanızda da fayda var.

Doğal sabun yapımı için gerekli olan malzemeler:

 • Eldiven
 • Gözlük
 • Blendır
 • Silikon kaşık
 • Plastik kap
 • Isı ölçer (yağların ve kostikli suyun sıcaklığını ölçmek için)
 • Sabun için kalıp