(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 1250 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

Karnauba Mumu – Carnauba Wax

 185,00 680,00

Karnauba mumu (Brazilian Carnauba Wax). El yapımı kozmetik üretimi içindir.

INCI : Copernicia Cerifera Cera

OriginBrazil (Brezilya)

CAS No : 8015-86-9

Melting Point: (~)85°C

Stok kodu: CARNWAX01 Kategoriler: , ,

Açıklama

Karnauba Mumu Nedir?

Güney Amerikanın en egzotik ülkelerinden biri olan Brezilyaya özgü carnauba palmiyesinin yaprakların elde edilen bir wax türüdür. Ağaç yapraklarını tropik iklimin sıcak ve kuru havasına karşı korumak için mumla kaplayarak savunmaya almaktadır.  Brezilyanın Ceará, Piau ve Rio Grande do Norte eyaletleri başlıca üretim merkezleridir. Geçmişi eskiye dayanır. Yerli halk tarafından çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Günümüzde, kozmetik, ilaç, mobilya, araç bakımı ve yarı iletken cihazlar üretimi başta olmak üzere birçok sektörde kullanılmaktadır. Carnauba wax genel olarak pul şeklindedir. Erime sıcaklığı balmumuna ve diğer waxlara göre daha yüksektir. Karnauba mumu doğal bir waxtır. Çevreye duyarlı ve sürdürülebilir içeriklidir. Toptan karnauba wax ve perakende karnauba mumu satışlarımız vardır.

Karnauba Mumunun Özellikleri

  • Doğaldır dolayısıyla çevre dostudur. Sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmektedir.
  • Kırılgan bir yapıya sahip ancak erime sıcaklığı yüksektir.
  • Görüntü olarak parlak bir yapıya sahip olan Karnauba mumu, yaklaşık %80 ester, yaklaşık %20 diğer (serbest yağ asitleri, serbest alkoller, hidrokarbonlar, vb.) içeriğine sahiptir.
  • Reçine ile mükemmel bir uyumu vardır, emülsiye edilmesi kolay bir waxtır.
  • Çok yönlü kullanım alnanına sahiptir.

Karnauba mumu ne işe yarar?

  • Nemlendirici
  • Film oluşturma
  • Parlaklık verme
  • Koruyucu bariyer
  • Komedojenik değildir.

Kozmetikte Kullanımı?

Karnauba wax, kozmetik üretiminde sevilen bir mumdur. Vegan içerik olması balmumuna alternatiftir. Carnaubanın en önemli özelliği film oluşturmadır. Dolayısıyla kozmetikte dudak balsamları, rujlar, maskaralar, kremler, saç şekillendirme ürünlerinde ve fondotenlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Karnauba mumu emülsifikasyon özelliğiyle ester yağları ve mineral yağları bağlamada çok iyidir. Bununla beraber jellerin erime sıcaklıklarını yükseltir. Dolayısıyla rujlarda, maskaralarda ve dudak balsamlarında tercih edilen bir hammaddedir.

Karnauba mumu çok iyi emülsifikasyon özelliklerine ve ester yağları ve mineral yağlar için mükemmel yağ bağlama kapasitesine sahiptir. Ayrıca jellerin erime noktasını yükseltir, böylece rujlarda, dudak balsamında ve maskarada tercih edilen katkı maddeleri haline gelir. Parlak ve kaygan yüzeyler sağlar. Rujlar üretiminde yaygın bileşenler arasında balmumu, ozokerit mumu, kandelila mumu ve karnauba mumu ile birlikte zeytinyağı, kakao yağı, vazelin, lanolin ve hint yağı bulunmaktadır.

Karnauba mumu araç kaplaması uygulaması?

Araba cilası üretiminde de son zamanlarda karnauba mumu kullanılmaktadır. Araç cilacı üretimi yapan firmalar carnauba waxın kolay şekillenmesini sağlamak ve araba kaplamasına kolayca uygulanabilmesi için solvent, polimer ve diğer cilalar gibi başka bileşenler de eklemektedirler. Bu wax araba cilalarında filme sertlik ve parlaklık vermektedir. Aynı zamanda formülasyon viskozitesinin control etmek, opaklığı geliştirmek ve dayanıklılık için kullanılır.

Toptan Karnauba Mumu Satışı;

Sabunaria olarak toptan carnauba wax satışlarımız mevcuttur. Yüksel alımlar için müşteri temsilcilerimiz ile yada mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

 

Vegan dostu doğal nemlendiricidirEvde 10 gr karnauba, 70-80 gr doğal zeytinyağı ile ezerek iyice karıştırın. Kayganlığı mükemmel, kalıcı, kolay uygulanan bir nemlendirici sağlayabilirsiniz.

Birde çok güzel bir saç jölesi tarif edelim. 10 gr balmumu, 3 gr carnauba, 45 gr jojoba yağı, 15 gr hint yağı, 15 gr Hindistan cevizi yağı, 15 gr susam yağı bu karışıma 15-20 gr güzel kokulu esans yağı, örnek portakal kabuğu, limon yada gül katıldığında saçlarınız için hem şekil verici hem de ışıltı ve nem sağlayıcı harika bir jöleniz olur.

Ek bilgi

Kaç kg

250 gr, 500 gr, 1 kg

Hoşunuza gidebilir…