(0543) 923 1370

1-3 günde kargoda / 1000 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir (toptan sabunlar hariç)

Dudak balzamı

Çevresel etkenler başta olmak üzere bir çok dış faktör dudaklarımızın kuru olmasına neden olur. Unutmamamız gerekir ki dudak derisi çok ince yapıdadır ve aynı zamanda gözeneklere sahip değildir. Dolayısıyla dış faktörlere karşı kendisini savunabilecek sistemleri çok zayıftır.

Dudaklarımız özellikle hava değişikliklerine karşı dirençsizdir. Soğuk ve sıcak havalarda nemli kalmayan dudaklarda çatlamalar ve soyulmalar meydana gelebilir. Bu durum dış görünüşümüzde istenmeyen durumlara sebep olabilir. Aynı zamanda B vitaminlerinden yeterli faydalanamamamız durumlarında çatlamalara neden olabileceği gibi, ağzımızdan aldığımız nefeslerimizde dudaklarımızın kurumasına neden olmaktadır.

Diğer bir faktör ise ruj ve diş macunlarının içerisinde yer alan etken maddelerin vücudumuzda alerjiye neden olması.

Kurumuş, çatlamış dudaklarımızın çözümü onları daima nemli ve bakımlı tutmaktır. Bunu sağlamak için en ideal yol dudak kremi kullanmamızdır. Eğer bu yolla dudaklarımızı sağlıklı ve nemli tutmak istiyorsak bunu doğal yöntemlerle yapmamız mümkün. Hem düşük bir bütçe hem de doğal yolla yapacağımız bu formülleri kendi ev ortamında, sadece kısa bir sürede aynı zamanda düşük bir maliyetle gerçekleştirmemiz mümkün.

İçeriğini bildiğimiz, tanıdığımız malzemeleri kendimizde ve sevdiklerimizde gönül rahatlığı ile kullanabilmemizin hazzı bize katacağı diğer bir katma değerdir.

Formüllerimize başlamadan önce kısa bilgiler verelim:

  • Isıtma işlemlerini benmari usulü yada mikrodalga ile düşük sıcaklıklarda gerçekleştireceğiz.
  • Esansiyel ve aromatik yağları seçerken her yağı kullanamıyoruz. Çünkü dudaklarımızın kurumasına neden olabilirler. Kullanabileceğimiz yağlar ; lavanta yağı, portakal kabuğu yağı, nane yağı, jojoba yağı, tatlı badem yağı, zeytinyağı, avakado yağı.
  • Katı yağ olarak kakao yağı, shea yağı, mango yağı, hindistancevizi yağı kullanabilirsiniz.

Dudak Balmı: Formül 1

doğal dudak balmı tarifi

Balmumunu bir tencerede banmari usulü eritin. Erime gerçekleştikten sonra üzerine hızlı bir şekilde yağları, balı ve vitamin E ekleyip hızlıca iyice çırpın. İşlem bittikten sonra kullanmak için hazırladığınız kabın içerisine koyun ve 3 saat bekleyin. Donma gerçekleştikten sonra dudaklarınızda kullanabilirsiniz.

Formül 2

Benmari usulü katı yağları bir kapta eritin. Daha sonra aynı şekilde benmari usulü balmumunu eritin ve erimiş katı yağları erimiş olan balmumuna ekleyin ve karıştırın.

doğal dudak balmı tarifi

En son jojoba yada tatlı badem yağını ekleyip tekrar hızlıca karıştırıp kullanmak üzere bir kabın içine boşaltın. 2-3 saat bekledikten sonra kullanıma hazır hale gelecektir.

Formül 3 (Vegan)

Karnauba waxın erime sıcaklığı yüksektir. Öncelikle tek kullanımlık ısıya dayanıklı bir kaba carnauba waxı ve mango yağını ekleyin. Benmari yada mikrodalga yardımı ile eriyene kadar düşük sıcaklıkta ısıtın. Erime gerçekleştikten sonra hindistancevizi yağını karışımın içine ekleyip eriyene kadar karıştırın. Hindistancevizi yağı eridikten ve karıştırma işi tamamlandıktan sonra kullanmak üzere kapların içine boşaltın.

doğal dudak balmı tarifi

TAKİPTE KALIN

Daha fazla tarif için bizi Instagram'dan takip edin.

Comments are closed.